Впровадження енергосервісу в ЖБК "Арсеналець-19"

Впровадження енергосервісу в ЖБК “Арсеналець-19″

29 серпня 2017 на засіданні Правління ЖБК “Арсеналець-19″ (м. Київ, просп. Героїв Сталінграду, 41) члени Правління обговорювали результати енергоаудиту, що проводився за сприянням ГС «Муніципальна енергія» та німецького Проекту GIZ “Створення енергетичних агентств в Україні”, та шукали шляхи впровадження енергоефективних заходів.

В засіданні прийняли участь координатор програми з енергоаудиту для багатоквартирних будинків від ГС «Муніципальна енергія» Андрій Даценко, керівник центру сервісу енергоаудиту Сергій Наскальний та провідний спеціаліст департаменту з управління проектами компанії-інвестора ТОВ «ДТЕК ЕСКО» Олександр Кожома.

Експерти, що супроводжують реалізацію Проекту GIZ, презентували мешканцям звіт з енергоаудиту та надавали рекомендації щодо виконання робіт, необхідні консультації та роз’яснення.

Загальний пакет заходів, які необхідно зробити для енергоефективної експлуатації будинку, поділені в звіті на два окремі пакети: швидкоокупний, з терміном окупності до п’яти років, та довгоокупний, з терміном окупності більше 10 років. Однозначно схвалена думка, що для досягнення максимальної економії треба виконувати рекомендації щодо впровадження всіх енергоефективних заходів, прописаних в звіті з енергоаудиту. Але проблема недостатності коштів потребує комбінування різних джерел фінансування та вибору об’єму та послідовності виконання робіт. На засіданні Правління ЖБК “Арсеналець-19″ експерти пояснили ефективність впровадження кожного етапу робіт по енергоефективним заходам та запропонували варіанти співпраці з ЕСКО-компанією. Вони детально розкрили представникам ЖБК сутність ЕСКО-договору, його відмінність від договорів на виконання підрядних робіт. Увага була сконцентрована на тому, що по ЕСКО-договору на початковому етапі мешканці не мають робити витрати на обладнання та оплату послуг. Інвестиції робить ЕСКО-компанія, а повертає вкладені кошти виключно за рахунок отриманої економії. Тому обидва пакети енергозберігаючих заходів були детально проаналізовані з точки зору терміну окупності, а також привабливості цих пакетів як для мешканців будинку, так і для енергосервісної компанії.

Окрім експертів на численні запитання з боку мешканців відповів представник ЕСКО-компанії, яка вже має позитивний досвід роботи по ЕСКО-контрактам в сфері енергомодернізації бюджетних будівель, а тепер починає вкладення інвестицій в житлову сферу. Були розглянуті варіанти виконання робіт та умов співпраці будинку з компанією. Враховувалось, що ЕСКО-компанію можуть зацікавити тільки ті заходи, які мають досить швидкий термін окупності, в межах 4-5 років. Крім того, представник ЕСКО-компанії зазначив, що їх приваблюють досить великі об’єкти, де отримана в результаті модернізації економія буде суттєвою.

Правління ЖБК “Арсеналець-19″ висловило зацікавлення у варіанті співпраці з ЕСКО-компанією, підтвердивши доцільність укладення енергосервісного договору. Результати енергоаудиту можливо буде прийняти як план дій для подальшого покращення показників енергоефективності будинку, а звіт з енергоаудиту використати в якості документа для подальшої співпраці з ЕСКО-компанією по реалізації енергосервісного договору. Обговорювалося, які енергозберігаючі заходи може робити по ЕСКО-договору ЕСКО-компанія. Тому будинок зможе направити власні кошти на інші цілі, або зробити вкладення частково на умовах співфінансування з ЕСКО-компанією. Попереду – обговорення вартості договору, тому що в нього компанією закладаються і ризики, і прямі витрати, і прогнозована інфляція, і прибуток тощо.

Для будинку це компенсується вагомими перевагами ЕСКО-договору, головними з яких є такі:

  • ризики неотримання або недостатнього отримання економії бере не себе компанія;
  • будинок не робить вкладень власних коштів на початковому етапі, а одразу отримує в користування модернізоване обладнання, яке починає поліпшувати умови проживання, а після закінчення терміну договору переходить у його власність, продовжуючи виконувати свої енергозберігаючі функції;
  • власні кошти можуть перенаправлятись з першочергових швидкоокупних заходів (наприклад, модернізація системи опалення, встановлення теплопунктів) на непривабливі для ЕСКО-компанії, але вкрай необхідні для будинку довгоокупні заходи (наприклад, утеплення зовнішніх стін та даху).
  • будинок отримує змогу приймати участь у різних програмах фінансування (зокрема, у програмі КМДА “70/30″, якщо власних коштів недостатньо, тому що вартість ЕСКО-договору враховується у якості цих вкладень) або брати “теплі” кредити.

Багато уваги було приділено обговоренню різних варіантів фінансування робіт, окрім ЕСКО-договору, зокрема, програмі КМДА “70/30″ та “теплим” кредитам. Важливим моментом було ув’язування цих варіантів між собою для якомога швидшого досягнення ефекту від проведення енергоефективних заходів та створення комфортних умов проживання, що відповідають нормативам.

30 серпня на загальних зборах члени Правління будуть доповідати мешканцям будинку про результати цієї зустрічі Правління ЖБК “Арсеналець-19″ з експертами та менеджерами. Обидві сторони зацікавлені у прискоренній розробці примірного ЕСКО-договору для подальшої конкретизації умов, розглядання різних варіантів співфінансування робіт, розподілу отримуваної економії, способів скорочення окупності енергозберігаючих заходів і, таким чином, скорочення терміну договору, вибору методу розрахунку ціни договору, підготовки проектної документації та багатьох інших питань.

Leave a Reply