ОСББ "Воскресенський 7А" працює над впровадженням ЕСКО-механізму

ОСББ “Воскресенський 7А” працює над впровадженням ЕСКО-механізму

30 серпня 2017 на засіданні Правління ОСББ “Воскресенський 7А” (м. Київ, вул. Воскресенська 7А), обговорювалися методи впровадження енергоефективних заходів.

Протягом серпня відбулися п’ять засідань правлінь столичних ОСББ та ЖБК, що були відібрані в конкурсі житлових будинків та отримали звіти з енергоаудиту. Енергоаудит проводився зусиллями проекту “Створення енергетичних агентств в Україні” німецького агентства Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з муніципалітетом Києва та ГС “Муніципальна Енергія” в рамках пілотного проекту зі впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках через механізм енергосервісних договорів.

Ця зустріч була останньою з п’яти, на якій експерти, що супроводжують реалізацію Проекту GIZ, презентували звіт з енергоаудиту, а також надали рекомендації щодо впровадження енергоефективних заходів, необхідні консультації та роз’яснення.

В засіданні прийняли участь координатор програми з енергоаудиту для багатоквартирних будинків від ГС “Муніципальна енергія” Андрій Даценко та провідний спеціаліст департаменту з управління проектами компанії-інвестора ТОВ “ДТЕК ЕСКО” Олександр Кожома.

Експерти пояснили ефективність впровадження кожного етапу робіт по енергоефективним заходам. Зрозуміло, що для досягнення максимальної економії треба виконувати рекомендації щодо впровадження всіх без винятку енергоефективних заходів, прописаних в звіті з енергоаудиту. Але з точки зору терміну окупності не всі заходи однаково ефективні, а недостатність коштів для одночасного виконання всього комплексу робіт також потребує розподілу пріоритетів при виборі послідовності дій. Тому в рамках загального пакету заходів, необхідних для будинку, були розглянуті кілька окремих пакетів: перший – швидкоокупний, з терміном окупності до 10 років, другий – довгоокупний, з терміном окупності більше 10 років. Вони були проаналізовані з точки зору терміну окупності та привабливості цих пакетів як для мешканців будинку, так і для енергосервісної компанії.

Багато уваги в розмові було приділено питанню взаємовигідних відносин між ОСББ та ЕКСО-компанією. Розглядались різні варіанти співфінансування робіт, варіанти розподілу отримуваної економії, способи скорочення окупності енергозберігаючих заходів і, таким чином, скорочення терміну договору. Однозначно, що ЕСКО-компанію цікавлять тільки ті заходи, які мають досить швидкий термін окупності, в межах 4-5 років, а також досить великі об’єми робіт, де отримана в результаті модернізації економія буде суттєвою. Це випливає з самої сутності ЕСКО-договору, тому що ЕСКО-компанія вимушена закладати до його вартості і ризики неотримання економії внаслідок зміни температурних умов, можливих непередбачених інфляційних процесів чи валютних коливань, і прямі витрати, і прогнозовану інфляцію, і свій прибуток тощо. З точки зору досягнення економії самим швидким, дешевим та надійним способом є використання власних коштів (яких на практиці або немає, або недостатньо), на другому місці стоїть залучення кредитів банків. Але в цих випадках всі ризики лежать на самому будинку. Тому для ОСББ і пропонується третій варіант: співпраця з ЕСКО-компанією, коли інвестиції в енергозберігаючі заходи робить компанія і повертає їх виключно завдяки отриманій економії у разі її наявності.

Враховуючи всі ці моменти, учасники зустрічі погодилися, що для досягнення ефекту нормалізації умов проживання при термомодернізації необхідно використовувати різні джерела фінансування та методи їх задіяння. При одночасному залученні декількох засобів фінансування будинок може отримати ряд переваг:

  1. роботи починаються без початкового залучення власних коштів;
  2. економія отримується з самого початку введення енергозберігаючих заходів, а модернізоване обладнання після закінчення терміну договору залишається у власності будинку;
  3. підвищується ефективність заходів та скорочується термін їх окупності.

Правління ОСББ висловило наміри поєднати заключення ЕСКО-договору з участю у програмі КМДА “70/30″. При цьому роботи, які вигідні для ЕСКО-компанії, були б включені в ЕСКО-контракт, а довгоокупні заходи виконувалися б завдяки державному фінансуванню. Ще одним позитивним моментом такого поєднання є те, що вартість ЕСКО-контракту може враховується як власні витрати для можливості участі в програмі “70/30″. Найближчим часом заплановано провести роз’яснювальну роботу серед мешканців будинку для досягнення розуміння необхідності проведення комплексу енергозберігаючих заходів та визначення послідовності та способів проведення робіт.

Leave a Reply