Енергосервісу – бути!

Співвласники проголосували за укладення першого в Україні ЕСКО-договору

Енергосервісу – бути! Співвласники проголосували за укладення першого в Україні ЕСКО-договору

Пілотний проект зі впровадження енергоощадних заходів у багатоквартирному будинку через механізм енергосервісу отримав тверду підтримку. У четвер 12 жовтня 2017 року загальні збори співвласників київського житлово-будівельного кооперативу “Політехнік” проголосували за укладення енергосервісного договору абсолютною більшістю присутніх.

Проект зі впровадження енергосервісу в житловій сфері започатковано програмою “Створення енергетичних агентств в Україні” німецького агентства Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у співпраці з Київською міською державною адміністрацією та громадською спілкою Муніципальна Енергія. Для будинків, у яких створено ОСББ або ЖБК, енергосервіс виступає альтернативою до державної та муніципальних програм “теплих кредитів”.

Енергосервісний договір – варіант для тих мешканців, які не мають власних накопичених коштів для реалізації енергоощадних заходів, однак, споглядаючи на постійне зростання тарифів, не хочуть відкладати утеплення власного будинку на невизначений строк. Утеплення зараз – оплата в розстрочку. Кошти ж на модернізацію будинку і його інженерних мереж дає, за договором, приватний інвестор – енергосервісна компанія (ЕСКО).

ЕСКО – соціально-відповідальний бізнес, але не благодійна організація. Зазвичай це компанія, яка має багатий досвід впровадження енергоефективних проектів та висококваліфікованих спеціалістів у своєму штаті. Однак енергосервісний проект має бути інвестиційно привабливим, себто – окупним; відтак далеко не кожен будинок може розраховувати на залучення приватних коштів для утеплення. ЖБК “Політехнік” було обрано з близько двох десятків будинків, мешканці яких виявили намір утеплюватись у 2017 році, – причому в розрахунок бралися як технічні параметри будинку, так і (не в останню чергу) організованість та договороспроможність співвласників.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

На загальних зборах членів кооперативу був присутній працівник енергосервісної компанії-інвестора Євгеній Харківський. Ознайомившись з текстом договору, мешканці могли отримати відповіді на свої питання від представника безпосереднього виконавця робіт зі встановлення й налагодження енергоефективного обладнання. Відкритість і прозорість сторін – важлива частина будь-якого проекту, особливо такого технічно складного, як енергоефективна модернізація будинку.

Основні питання, які турбували мешканців, стосувались подробиць технічної реалізації проекту та фінансової моделі виплат. Щодо останньої відповіді давав Олексій Корчміт, експерт з енергосервісу, радник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. Модель фінансової взаємодії проста: виплати здійснюються виключно з економії, досягнутої за рахунок впровадження енергоефективних заходів. Якщо економія не досягається, це проблеми ЕСКО. Якщо економія перевищує очікування – співвласники можуть прийняти рішення збільшити розмір внеску, аби скоріше розрахуватись з інвестором. Після закінчення строку договору обладнання переходить у спільну власність мешканців будинку, щоправда, разом із зобов’язаннями щодо його обслуговування – адже інвестор забезпечує сервіс тільки протягом дії ЕСКО-договору.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Цілком резонні питання звучали і щодо технічної частини проекту, як-от: чи можлива ситуація нерівномірного опалення, наприклад, “перегрів” верхніх поверхів одночасно з “недогрівом” перших поверхів і торців будівлі? Дійсно, подібні проблеми є очікуваними за відсутності системи балансування стояків (а її просто не закладали у житлові багатоповерхівки за часів СРСР). Імовірно, мешканцям ЖБК “Політехнік” прийдеться стикнутися з даною проблемою та вирішувати її шляхом залучення додаткових коштів за існуючими програмами державної та/або муніципальної підтримки.

Що важливо – проект модернізації теплового пункту, що реалізуватиметься за механізмом енергосервісу в ЖБК “Політехнік”, включатиме в себе автоматизовану систему моніторингу температури та погодного регулювання SynergyData. Тож мешканці точно не переплачуватимуть зайве за тепло, “викинуте” у відкриті кватирки в теплі дні. Система передбачає щогодинний аналіз ЕСКО-компанією показників споживання тепла. Якщо на радіаторах є регулювальні вентилі та мешканці ними користуються, система це теж врахує. На основі зібраних даних відбуватиметься регулювання подачі теплоносія у систему: адже тут важливий баланс економії та комфорту в приміщеннях.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ЖБК “Політехнік” – піонер енергосервісу в житлі, і як піонер він отримав потужну підтримку Київської міської влади. За умовами договору, модернізація теплопункту включатиме в себе модуль системи опалення. Однак захід буде ефективнішим за умови встановлення також модулю гарячого водопостачання. Власне модуль ГВС кооператив отримає від міста у подарунок.

Таким чином, перший в Україні енергосервісний проект в багатоквартирному будинку – це спільний внесок мешканців, бізнесу і влади.

 

Leave a Reply