Україна зустрічає 2018 рік великими досягненнями на шляху до енергонезалежності

Держенергоефективності відзвітувалось по пріоритетним напрямкам своєї роботи в 2017 році

Україна зустрічає 2018 рік великими досягненнями на шляху до енергонезалежності

28 грудня Держенергоефективності провело підсумкову прес-конференцію, на якій відзвітувалось по пріоритетним напрямкам своєї роботи в 2017 році: впровадженню проектів «чистої» енергетики, утепленню будівель та залученню інвестицій для реалізації цих проектів.

Першою успішною ініціативою, яка позитивно впливає на економічні процеси в Україні та яку Агентство продовжує реалізовувати з 2014 року, є програма «теплих кредитів». Сім’ї, які впровадили енергоефективні заходи у своїх оселях, отримували часткове відшкодування витрат від Уряду. Крім цього, додаткову підтримку у співфінансуванні енергоефективних заходів надавала місцева влада, що сприяло ще більшому здешевленню отриманих від банків кредитів. Загалом завдяки програмі домогосподарствами разом із Урядом за останні три роки інвестовано в економіку України більше 6 млрд грн.

Другим напрямком роботи Держенергоефективності стало підвищення енергоефективності у бюджетній сфері. У 2017 році на законодавчому рівні забезпечено можливість проведення ЕСКО-тендерів через Систему публічних електронних закупівель «ProZorro». Оголошено вже 180 таких ЕСКО-тендерів, а в 2018 році очікується укладання близько 250 ЕСКО-договорів у бюджетній сфері.

Наступним досягненням Держенергоефективності у 2017 році стало масштабне запровадження системи енергоменеджменту у бюджетній сфері. Для цього розроблено та Урядом затверджено відповідний План заходів і укладено 42 Меморандуми про співпрацю з місцевими органами влади у цьому напрямі. Протягом року Держенергоефективності проводило масштабну роз’яснювальну кампанію в регіонах, організовуючи семінари на тему “ЕСКО та енергоменеджмент – ефективні інструменти термомодернізації бюджетних установ”. Багато міст та областей вже впровадили щоденний енергомоніторинг, завдяки якому, як показує досвід, у бюджетних закладах заощаджені великі суми державних коштів.

Багато зусиль докладено в законодавчій діяльності для забезпечення ефективних реформ як у сфері енергоефективності, так і у відновлюваній енергетиці. Головним внеском Держенергоефективності стала активна робота над прийняттям або внесенням змін та доповнень до Законів України:

Ряд законів, розроблених спільно з Держенергоефективності, знаходяться ще у стадії підготовки. Так, Парламентом прийнято у першому читанні за основу проект Закону України № 6081 про внесення змін в Закон “Про регулювання містобудівної діяльності” щодо покращення інвестиційних можливостей у сфері виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Окрім цього, Держенергоефективності готує законодавчу основу для нових ініціатив:

  • впровадження механізму стимулювання енергоємних підприємств до здійснення енергоефективних заходів та переходу на відновлювані джерела енергії;
  • використання значного потенціалу виробництва енергії з відходів;
  • створення ринку твердого біопалива.

Держенергоефективності реалізовує всі ініціативи у тісній співпраці з міжнародними партнерами. У 2017 році налагоджено партнерство у відновлюваній енергетиці з такими країнами, як Китай, Фінляндія, Данія, Португалія, Молдова. Зокрема, Україна та Фінляндія підписали Угоду про створення фонду для фінансування розробки «зелених» проектів в Україні.

Раціональне використання природних ресурсів, енергозбереження, енергоефективність та сталий розвиток економіки України – основні цілі, на які будуть направлені зусилля Держенергоефективності в новому, 2018 році.

Leave a Reply