Освітяни знайомляться з механізмом енергосервісу

Освітяни знайомляться з механізмом енергосервісу

16 лютого 2018 у Києві на семінар з енергосервісу зібралися представники вищих закладів освіти, щоб ознайомитися з перевагами використання та особливостями впровадження ЕСКО-механізму, одного з найвигідніших засобів підвищення енергоефективності.

227 керівників та інших розпорядників бюджетних коштів 119 вищих навчальних закладів з 41 міста України разом з представниками Міністерства освіти та науки зустрілися з експертами, щоб спільними зусиллями розпочати процес створення нормальних, “теплих” умов навчання студентів та роботи педагогічних колективів.

На законодавчому рівні завданню оптимізації енергоспоживання з метою зменшення використання енергоресурсів та скорочення витрат присвоєно високий пріоритет на найближчі роки. З правовими засадами енергосервісу, а також із зобов’язаннями ДАЕЕ щодо підтримки його впровадження, учасників семінару ознайомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Сутність ЕСКО-механізму розкрив Радник Голови Держенергоефективності, експерт громадської спілки Муніципальна Енергія Олексій Корчміт. Він наголосив, що цінність енергосервісу полягає саме у тому, що термомодернізація будівель здійснюється не за бюджетні кошти, а за рахунок приватних інвестицій. ЕСКО-компанія повертає вкладення виключно завдяки економії енергоспоживання і, таким чином, досягнутій економії на комунальних послугах. І завдання інвестора – запровадити настільки енергоефективні заходи, щоб ця економія була найбільшою. В результаті люди отримають комфортні умови перебування в приміщеннях, інвестор – прибуток, а бюджет зекономить кошти на комунальних платежах.

Не обійшов Олексій Корчміт своєю увагою і перешкоди, які існують на шляху впровадження енергосервісу. Перш за все – це відсутність мотивації працівників. Тому одним із завдань є подолання цієї ситуації та підвищення зацікавлення відповідальних осіб у скороченні використання енергоресурсів.

На семінарі виступили представники ЕСКО-компаній, які вже кілька років успішно працюють в галузі енергоефективності. Наочною ілюстрацією необхідності заключення ЕСКО-контрактів стали наведені конкретні цифри перевищення фактичної економії енергоресурсів над очікуваною після проведення модернізації обладнання. Обидві сторони договору мають при цьому безпосередній виграш: скорочення терміну повернення інвестицій для ЕСКО-компанії та пришвидшений термін отримання обладнання у власність установи з подальшою економією ресурсів та коштів. Позитивні результати з’являються одразу. Зокрема, ще у 2016 році у місті Києві реальна економія перевищила очікувану за ЕСКО-договорами у 2 рази (30 % проти запланованих 15 %), при якій строк договору скорочується до 2,5 – 3,5 років.

На сьогодні ЕСКО-механізм вже знайшов широке застосування в бюджетній сфері, в тому числі в дитячих закладах освіти (школи та дитсадки) та медичних установах. Тому дуже відрадно, що й вищі учбові заклади долучаються до цього прогресивного процесу, що вже давно позитивно зарекомендував себе в усьому світі.

Програма заходу доступна для ознайомлення нижче та у форматі PDF.