Українська асоціація енергосервісних компаній виходить на міжнародний рівень

Українська асоціація Енергосервісних компаній виходить на міжнародний рівень

03 липня 2018 на позачергових зборах членів Української асоціації енергосервісних компаній (УАЕСКО) відбулася зустріч Команди Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з керівниками ЕСКО-компаній.

Зустріч проводилась на виконання III фази Проекту ОЕСР “Стратегія секторної конкурентоспроможності для України” “Підвищення конкурентоспроможності в Україні шляхом створення сталого законодавчого підґрунтя для роботи енергосервісних компаній” в контексті Моніторингового огляду ОЕСР ринку ЕСКО в Україні.

Її основною метою був відкритий діалог ОЕСР з українськими енергосервісними компаніями для виявлення бар’єрів розвитку ринку ЕСКО, а також збір інформації, необхідної для відпрацювання рекомендацій ОЕСР.

В команді ОЕСР працювали пані Габріела Міранда, менеджер проектів в Україні в Секретаріаті Глобальних відносин ОЕСР, та пан Флоріан Ягер, аналітик з питань політики, яких супроводжували експерти з країн ОЕСР: пані Олена Гонсалес Санчес, директор Асоціації енергосервісних підприємств (ANESE), Іспанія; пан Олександр Гілберт, фінансовий експерт із питань енергетичної ефективності (Лондонський Фонд Енергоефективності, Великобританія), та пан Михайло Семчук, місцевий консультант ОЕСР у Києві.

З українського боку в зустрічі приймали участь Радник Голови Держенергоефективності, Голова Правління УАЕСКО, експерт ГС “Муніципальна енергія” Олексій Корчміт та керівники і фінансові спеціалісти шести компаній-членів УАЕСКО.

Представники ОЕСР представили українським колегам своє бачення механізму впровадження ЕСКО-контрактів та поділилися інформацією про особливості європейського законодавчого поля у сфері ЕСКО.

В свою чергу Голова Правління УАЕСКО Олексій Корчміт розповів про основні цілі Асоціації:

  1. Лобіювання змін до законодавства та заходів державної політики, які повинні бути вжиті для розвитку і розширення ринку ЕСКО.
  2. Поширення інформації про ЕСКО-механізм в Україні та інформування зацікавлених осіб про публічні заходи, які проводить з цією метою Держенергоефективності.

Олексій Корчміт поділився успіхами впровадження ЕСКО-механізму в 2016-2018 роках як в бюджетній сфері, так і в житловому секторі. При цьому, зазначив він, три чверті з усіх укладених контрактів в Україні припадає на долю компаній-членів УАЕСКО. Ним були наведені приклади виконання ЕСКО-проектів, їх основні характеристики, досягнутий за рахунок енергозбереження рівень економії. Багато уваги приділено перспективам впровадження ЕСКО-механізму в країні та тим перешкодам, які виникають як на початковому етапі, так і на шляху реалізації зобов’язань по ЕСКО-договорам.

Представники ОЕСР сконцентрували увагу на фінансовому забезпеченні виконання енергосервісних договорів. Їх цікавило, які головні джерела фінансування є безпосередньо доступними для енергосервісних компаній. Були порушені питання кредитування ЕСКО-проектів в Україні, обговорювались основні умови взаємодії з фінансовими установами.

Про особливості використання ЕСКО-механізму в Іспанії розповіла директор Асоціації енергосервісних підприємств Іспанії Олена Гонсалес Санчес.

Були виявлені та проаналізовані спільні для обох країн риси:

  1. Як в Україні, так і в Іспанії найбільш поширеними типами ЕСКО-договорів є контракти з терміном окупності до 10 років. Середня тривалість енергосервісного контракту у Європі складає 8 років, при цьому досягається рівень економії енергоресурсів у 20-35%.
  2. В Іспанії, як і в Україні, розрахунок з ЕСКО-компанією відбувається щомісяця.
  3. Обидві сторони підтвердили гостру необхідність обов’язкового проведення енергоаудиту перед проведенням тендеру на закупівлю енергосервісу.
  4. Детально обговорено питання формування базового рівня споживання енергоресурсів.

Цікавою та необхідною для українських ЕСКО-компаній стала інформація про відмінності у дії механізму енергосервісу:

  1. ЕСКО-компанія у Європі, по суті, не є інвестором, оскільки на впровадження енергоефективних заходів не використовуються власні кошти.
  2. В Іспанії діє спеціальний фінансовий інструмент SPV, який покриває ризики клієнта ЕСКО.

Загалом в Іспанії є 120 ЕСКО-компаній, з яких 75 входять у Асоціацію ЕСКО-компаній. Деякі з них розглядають можливість входження на український ринок ЕСКО. Проведена зустріч дасть їм більше інформації про умови розвитку цього напрямку та послужить вірогідному збільшенню іноземних інвестицій в ЕСКО-проекти нашої країни.

Всі учасники заходу висловили надію, що й надалі продовжиться глибока та плодотворна співпраця міжнародної ЕСКО-спільноти з метою економії енергоресурсів, підвищення енергоефективності будівель та покращення умов перебування в них людей.

Leave a Reply