Черкащина готується до підвищення енергоефективності будівель за допомогою ЕСКО

Черкащина готується до підвищення енергоефективності будівель за допомогою ЕСКО

13 липня 2018 у Черкасах пройшов інформаційний семінар “Нові інструменти підвищення енергоефективності в багатоквартирних будинках Черкаської області”, організований Держенергоефективності за підтримки Представництва Фонду ім. Ф. Еберта та присвячений впровадженню ЕСКО-механізму як в бюджетних будівлях, так і в житлових будинках.

Перша половина семінару, який відкрив заступник голови Черкаської облдержадміністрації Сергій Овчаренко, стосувалась бюджетних адміністративних та громадських будівель. В ній активну участь приймали більше сорока представників місцевої влади міст районного значення та сіл Черкаської області, банків, розпорядників бюджетних коштів установ і організацій та спеціалістів з енергоефективності.

Про використання ЕСКО-контрактів для підвищення енергоефективності будівель доповідав Радник Голови Держенергоефективності, експерт ГС “Муніципальна енергія” Олексій Корчміт. Він розповів учасникам про можливість досягнення підвищення енергоефективності будівель без залучення бюджетних коштів, розкривши поняття ЕСКО-механізму. Модернізація бюджетних будівель здійснюється за рахунок приватних інвестицій, а ЕСКО-компанія повертає свої вкладення виключно завдяки досягнутій економії енергоспоживання і, таким чином, економії на комунальних послугах. І в цьому полягає неабияка цінність енергосервісу. Також Олексій Корчміт в своїй презентації розповів про правові засади енергосервісу, зобов’язання Держенергоефективності щодо підтримки його впровадження, висвітлив перешкоди та можливості для бізнесу і розпорядників бюджетних коштів у цьому процесі.

Про успіхи в досягненні енергоефективності на прикладі діючих ЕСКО-договорів розповіли учасникам семінару представники компаній-інвесторів, які вже мають досвід роботи в цій сфері. Наводилися приклади перевищення вдвічі фактичної економії енергоресурсів над очікуваною (30% проти запланованих 15%), при якій строк договору скорочується до 2,5 – 3,5 років. Була проявлена зацікавленість в інвестуванні коштів в об’єкти Черкаської області, окреслені основні види енергоефективних робіт.

Людмила Синецька, директор Київського обласного центру енергоефективності при Київській ОДА, поділилася інформацією про успішне впровадження ЕСКО-механізму в районах та містах Київської області, яка є лідером за кількістю ЕСКО-тендерів (66) та підписаних у містах ЕСКО-договорів (12).

В наступній частині семінару керівники ОСББ знайомилися з перевагами використання ЕСКО-контрактів для підвищення енергоефективності багатоквартирних житлових будинків. Основним напрямком робіт є модернізація системи опалення та встановлення спеціального обладнання для регулювання подачі тепла в залежності від температурних умов навколишнього середовища. Головною перевагою для мешканців будинків з фінансового боку є відсутність потреби у власних вкладеннях, що є основною проблемою для членів ОСББ, а також відсутність ризику втрати коштів, тому що платежі по енергосервісному договору здійснюються лише в разі забезпечення ЕСКО-інвестором реальної економії енергоресурсів і лише за рахунок цієї економії. При цьому наявна можливість отримати нормативні показники для комфортного перебування в оселях з першого ж року дії ЕСКО-договору.

Практикою застосування ЕСКО-механізму для підвищення енергоефективності ОСББ поділився Радник Голови Держенергоефективності Олексій Корчміт, а також представники ЕСКО-компаній ТОВ “ДТЕК ЕСКО” та “ЄвроЕСКО”. Близько сорока черкаських ОСББ познайомилися з тими діями, які вони повинні зробити для скорочення енергоспоживання у своїх будинках та отримали рекомендації, як максимально швидко та ефективно досягти позитивних результатів. Активну позицію в плані сприяння впровадженню ЕСКО-механізма для житлового сектору займає Черкаська ОДА, яка на сьогоднішній день зібрала інформацію про енергоспоживання 30 ОСББ міста та області.

Проведений на Черкащині захід допоможе розширити сферу застосування одного з найефективніших методів ресурсозбереження та підвищення енергоефективності будівель.

Програма заходу доступна для ознайомлення у форматі PDF.

Leave a Reply