Ще один обласний центр ознайомився з механізмом ЕСКО

Семінар з впровадження ЕСКО у Харкові

Ще один обласний центр ознайомився з механізмом ЕСКО

27 липня 2018 відбувся черговий семінар з впровадження енергосервісу в бюджетній та житловій сферах Харкова, організований Держенергоефективності за підтримки Представництва Фонду ім. Ф. Еберта.

Семінар присвячений ознайомленню керівників та розпорядників коштів бюджетних організацій та ОСББ з досвідом провідних ЕСКО-компаній по використанню механізму енергосервісу для підвищення енергоефективності будівель бюджетної сфери та багатоквартирних житлових будинків. В ньому приймали участь біля тридцяти представників місцевої влади Харкова та області, а також 5 комунальних підприємств міста, біля тридцяти представників комерційних структур та банків, а також керівники 13 ОСББ Харкова.

Радник Голови Держенергоефективності, експерт ГС “Муніципальна енергія” Олексій Корчміт розкрив учасникам семінару поняття ЕСКО-механізму та розповів про можливість досягнення підвищення енергоефективності будівель без залучення бюджетних коштів. Представники владних структур та організацій отримали інформацію про законодавче підгрунтя енергосервісу, ті механізми та процедури, які діють в цій галузі, познайомилися із зобов’язаннями Держенергоефективності стосовно допомоги у впровадженні ЕСКО-механізму в бюджетній сфері. Детально були розглянуті переваги, які відкриваються для бізнесу і розпорядників коштів при використанні енергосервісу. Головною з них є можливість підвищити енергоефективність будівель в перший же рік співпраці при повній відсутності використання бюджетних коштів, лише за рахунок отриманої економії енергоресурсів та, відповідно, коштів на оплату комунальних платежів. Адже це і є особливістю ЕСКО-контракта: ЕСКО-інвестор отримує прибуток лише при наявності економії енергоресурсів та лише за її рахунок. Всі початкові ризики та витрати на необхідне обладнання ЕСКО-компанія приймає на себе. А після закінчення дії ЕСКО-договору всі зекономлені в подальшому кошти залишаються у розпорядженні організації та можуть бути використані на інші цілі. Це стосується не тільки бюджетних організацій, такі ж самі принципи закладені й при використанні енергосервісу в житловій сфері, де економляться кошти мешканців-співвласників багатоповерхових житлових будинків.

На конкретних прикладах основні переваги ЕСКО-механізму були проілюстровані представниками ЕСКО-компаній “ЕСКО ЮА”, “Український енергетичний траст”, “ДТЕК ЕСКО” та “ЄвроЕСКО”, які вже кілька років поспіль з успіхом використовують його для модернізації систем опалення та освітлення в житлових будинках та громадських будівлях, зокрема в дитячих закладах освіти. Наводилися приклади перевищення фактичної економії енергоресурсів над очікуваною вдвічі (30% проти запланованих 15%), при якій строк договору скорочується до 2,5 – 3,5 років. Людмила Синецька, директор Київського обласного центру енергоефективності при Київській ОДА, поділилася інформацією про успішне впровадження ЕСКО-механізму в районах та містах Київської області, яка є лідером за кількістю ЕСКО-тендерів (66) та підписаних у містах ЕСКО-договорів (13).

Радник Голови Держенергоефективності Олексій Корчміт не обійшов увагою і перешкоди, які зустрічаються на шляху впровадження ЕСКО. Одна з них – це відсутність мотивації працівників бюджетних організацій в підвищенні енергоефективності будівель. Тому були розглянуті засоби подолання цієї проблеми. Для представників ОСББ ним були окреслені дії, які повинні бути зроблені для скорочення енергоспоживання у будинках, та надані рекомендації, як максимально швидко та ефективно подолати всі організаційні перешкоди та отримати позитивні результатів.

Головним досягненням проведеного заходу стало інформування цільової аудиторії про ЕСКО-механізм, один з найвигідніших засобів підвищення енергоефективності будівель, для залучення розпорядників коштів до процесу створення комфортних умов перебування людей у приміщеннях.

Leave a Reply