ЕСКО та відновлювана енергетика: вдосконалення законодавчого забезпечення

Круглий стіл

ЕСКО та відновлювана енергетика: вдосконалення законодавчого забезпечення

В Україні продовжується робота над законодавчим забезпеченням фінансових та організаційних механізмів, що націлені на підвищення енергонезалежності країни. Продовжує вдосконалюватися законодавство стосовно механізму ЕСКО, обговорюються питання законодавчої підтримки ринку відновлюваної енергетики.

11 жовтня 2018 у Києві відбувся круглий стіл, організований Українським союзом промисловців і підприємців (УСПП), Асоціацією сонячної енергетики України та Торгово-промисловою палатою України за інформаційної підтримки Держенергоефективності, під назвою «Запровадження системи аукціонів для проектів з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ): врахування інтересів та підтримка українських підприємств та учасників ринку ВДЕ».

Це не перша зустріч, на якій учасники процесу розвитку відновлюваної енергетики вирішують питання забезпечення сталого виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. Так, ще в липні 2018 відбулося обговорення законопроекту № 8449, яким передбачається поетапний перехід країни до системи аукціонів на введення потужностей, що генерують «чисту» енергію. В ньому знайшов своє відображення результат дослідження європейського досвіду в питаннях аукціонів та розробки відповідних концепцій для України.

В круглому столі взяли участь народні депутати України, урядовці, представники промислових підприємств, іноземні фахівці, експерти, а також ЗМІ. Була детально проаналізована поточна ситуація в сфері відновлюваної енергетики. Перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров наголосив, що ринок ВДЕ в Україні є дуже привабливим для інвесторів та має потенціал подальшого розвитку і нарощування капіталовкладень. За даними Держенергоефективності сфера ВДЕ має один з найкращих показників за розміром отриманих інвестицій.

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук розповів про введення ще в 2015 році законодавчих норм, що дали позитивні результати для розвитку ВДЕ: «зелений тариф», прив’язаний до євро, запровадження місцевої складової, вигідної для інвесторів. Кількість введених в 2018 році потужностей свідчить про перспективу відновлюваної енергетики. Але необхідно і надалі продовжувати законодавче стимулювання розвитку ВДЕ. Тому учасники круглого столу напрацьовували спільні позиції щодо законодавчих змін в цій сфері. Одним із ключових завдань виділили стимулювання вітчизняних підприємств до виробництва обладнання для ринку ВДЕ.

Учасники круглого столу запропонували вводити систему аукціонів не раніше 2020 року з огляду на відсутність відпрацьованих механізмів їх проведення, а також встановити розмір банківської гарантії для його учасників та мінімальний поріг для участі в аукціоні, щоб надати можливість реалізувати проекти великої потужності в той час, коли система аукціонів буде доопрацьовуватись.

Результатом співпраці учасників ринку та законотворців в найближчому майбутньому стане подальше збільшення частки ВДЕ на українському ринку енергоресурсів.

Leave a Reply