Поширюється географія використання моделі поглибленого партнерства в ЕСКО

У Київській області оголошено ЕСКО-тендери за цією моделлю

Поширюється географія використання моделі поглибленого партнерства в ЕСКО

З середини жовтня 2018 через Систему публічних електронних закупівель “ProZorro” започатковано впровадження нової, більш ефективної моделі ЕСКО-механізму: моделі поглибленого партнерства.

Поглиблене ЕСКО-партнерство запроваджено законодавчими змінами 2017 року за участю Держенергоефективності. Воно дозволяє замовнику співфінансувати комплексні енергоефективні заходи на ЕСКО-об’єкті та залишати частину економії на свою користь у розмірі до 80 відсотків.

Великим досягненням 2018 є те, що багато громад вже зрозуміли, які переваги дає співфінансування ЕСКО-проектів. Так, Одеська область (селище Саврань) та Чернігівська область (місто Ніжин) вже провели тендери з використанням цієї моделі. Тепер до них приєднується і Київська область: оголошено тендер стосовно будівлі ЗОШ № 1 міста Славутич, де за кошти міського бюджету буде проведена заміна дерев’яних вікон та вхідних дверей на металопластикові, та тендер стосовно будівлі ЗОШ № 2 селища Бородянка, де планується встановлення енергоефективних вікон та утеплення покрівлі школи.

За умовами зазначених тендерів передбачається, що міська рада Славутича залишить у своєму розпорядженні 23% зекономлених від проведення енергосервісних заходів коштів, залишок у 77% економії – повернеться ЕСКО-компанії. Бородянська райдержадміністрація залишить у бюджеті 69% досягнутої економії, 31% – повернення інвестицій ЕСКО-компанії.

Як свідчить практика 2016-2017 років, ЕСКО-компанії переважно виконували послуги з досить коротким (3-5 років) терміном окупності. Найчастіше це була модернізація системи опалення з встановленням індивідуального теплового пункту. Але для отримання більш суттєвої економії енергоресурсів важливо виконання цілісного комплексу робіт, який зазвичай вказаний у висновку енергоаудиту. Тому дуже вигідно для замовника енергосервісних послуг, якщо місцевий бюджет фінансує частину необхідних робіт. Модель поглибленого партнерства дозволяє місцевим громадам отримувати вигоду не тільки після закінчення ЕСКО-договорів, а й під час їхньої дії, адже частина зекономлених завдяки енергоефективним заходам коштів залишиться у бюджеті громад. А замовники, якими зазвичай є дитячі навчальні заклади освіти, підвищать значення економії, яку фактично можна отримати від застосування комплексу енергоефективних заходів, та пришвидшать створення нормативних умов у приміщеннях.

Leave a Reply