ЄБРР та Держенергоефективності вирішують фінансові питання у сфері ЕСКО

ЄБРР та Держенергоефективності вирішують фінансові питання у сфері ЕСКО

Наприкінці минулого тижня відбулася робоча зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука із Асоційованим директором Департаменту енергоефективності та зміни клімату в Україні та Кавказі ЄБРР Сергієм Масліченком.

ЄБРР активно сприяв розробці діючого законодавства стосовно ЕСКО, а також створенню окремого модулю в Системі електронних закупівель PROZORRO для проведення відкритих торгів для закупівлі енергосервісу.

Незважаючи на удосконалене з 2016 року законодавче підґрунтя та досить стрімкий розвиток ЕСКО-ринку в Україні, все ж під час підготовки проектів ключовими залишаються фінансові проблеми. Одним із найактуальніших питань для кожного інвестора є доступність дешевих фінансових ресурсів для довгострокових ЕСКО-проектів. Комплексні проекти дають більшу економію, ніж виконання окремих робіт, але їх впровадження потребує більших вкладень з боку інвестора. Також вони мають довший термін окупності.

Європейські країни використовують різні механізми для подолання цих проблем. Так, наприклад, у Латвії ЄБРР створив Фонд енергоефективності, який надає ЕСКО-компаніям довгострокове фінансування для реалізації проектів у бюджетній та житловій сферах. Фонд використовує модель форфейтингу: викупу 80% ціни укладених енергосервісних договорів під 5% річних на 5-15 років. Такий механізм дає можливість ЕСКО-компаніям відчутно пришвидшити темпи інвестування у нові проекти.

Україна вивчала досвід Латвії. Тому під час зустрічі сторони також обговорили можливість створення подібного фінансового інструменту в Україні. У разі запровадження такого Фонду фінансові ресурси для комплексних та довгострокових ЕСКО-проектів будуть доступніші.

Шляхи подолання фінансових складнощів, пов’язаних з високими відсотками кредитних ресурсів та фінансуванням довгострокових проектів при впровадженні ЕСКО-механізму, відображаються також в фінансових рекомендаціях, які нещодавно були підготовлені в звіті ОЕСР “Підвищення конкурентоспроможності в Україні шляхом створення сталого законодавчого підґрунтя для роботи енергосервісних компаній”.

Держенергоефективності спільно з національними та міжнародними експертами в сфері енергоефективності й надалі працюватиме над покращенням законодавчої бази та полегшенням практичного втілення механізмів енергозбереження.

Leave a Reply