Одеса впроваджує ЕСКО за моделлю поглибленого партнерства

Одеса впроваджує ЕСКО за моделлю поглибленого партнерства

В останні місяці 2018 року традиційне впровадження в Україні ЕСКО-механізму збагатилось моделлю поглибленого партнерства. В ній замовник енергосервісу фінансує частину робіт, які необхідні для збільшення енергоефективності будівлі.

Проведенню енергосервісних заходів завжди передує енергоаудит будівлі. Аналізуючи стан об’єкта, наявність чи відсутність проведеної раніше термомодернізації, кліматичні умови та деякі інші параметри, енергоаудитори надають експертний висновок. В ньому вказується перелік енергоефективних заходів, що необхідні для створення та підтримання нормативних умов перебування людей та досягнення при цьому максимальної економії енергоресурсів,.

Частина заходів, які бажано проводити, можуть мати досить довгий термін окупності. Тому, на жаль, повне фінансування всіх робіт, які рекомендовані для модернізації, може бути економічно невигідним ЕСКО-інвестору. Відбір заходів з коротким терміном окупності зменшує загальну ефективність модернізації та скорочує економію енергоресурсів. Тому модель поглибленого партнерства, коли частину робіт з досить довгим терміном окупності бере на себе замовник, стає більш популярною та частіше використовується для досягнення максимального ефекту.

В жовтні-грудні 2018 вже пройшли перші тендери, де ЕСКО-компанія буде співпрацювати з замовником. Піонером став Савранський район Одеської області, далі естафету прийняла Чернігівщина (Ніжин) та Київщина (Славутич та Бородянка).

І знову відзначилась Одещина. 26 грудня перелік навчальних закладів, що мають наміри проводити енергоефективні заходи, використовуючи модель поглибленого партнерства, поповнився ще трьома об’єктами:

  1. Одеський навчально-виховний комплекс № 263 «Спеціалізована школа I ступеня з поглибленим вивченням англійської мови – дошкільний заклад»;
  2. Одеський навчально-виховний комплекс № 84 «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»;
  3. Одеська спеціалізована школа № 86 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови.

Всі три навчальні заклади, спираючись на звіт з енергоаудиту, частково провели деякі енергозберігаючі заходи, в основному, це утеплення стін, горища, заміна дверей тощо. На долю енергосервісних компаній залишаються більш традиційні для сфери ЕСКО види робіт:

  • утеплення перекриття над неопалювальними підвалами;
  • балансування системи опалення та її очищення;
  • утеплення трубопроводів опалення в неопалювальних приміщеннях;
  • встановлення індивідуального теплового пункту з погодним та режимним регулюванням;
  • впровадження системи енергетичного менеджменту.

Максимальний фіксований відсоток платежів на користь учасника – ЕСКО складає, відповідно, 50, 40 та 55 відсотків.

Модель поглибленого партнерства на сьогоднішній момент є найбільш ефективною для отримання максимальної економії ресурсів при підтримці нормативних температурних умов. Тому дуже важливо, щоб місцева влада докладала всіх зусиль для фінансування енергоефективних заходів в дитячих навчальних закладах. Отримана від комплексної модернізації економія пришвидшить повернення інвестицій в бюджет та забезпечить цивілізоване та максимально бережливе використання енергоресурсів.

Leave a Reply