ЕСКО та "зелена" енергетика: різними шляхами - до однієї мети

ЕСКО та “зелена” енергетика: різними шляхами – до однієї мети

2018 рік відзначився потужним рухом до енергонезалежності. Були задіяні різноманітні механізми підвищення енергоефективності, і всі вони дали вагомі результати. Ключовими енергоефективними напрямками можна назвати так звану “зелену” енергетику та ЕСКО-механізм.

“Зелена” енергетика, чи отримання енергоресурсів з відновлюваних джерел, відзначилась бурхливим зростанням потужностей. За рік було введено в дію майже в 3 рази більше потужностей, ніж у 2017. Всі види альтернативної енергетики надали свій внесок в цей процес. Так, за даними Держенергоефективності, в 2018 додатково було введено:

  • 646 МВт сонячних електростанцій;
  • 70 МВт СЕС приватних домогосподарств (за 9 місяців);
  • 68 МВт вітроелектростанцій;
  • 13 МВт станцій, що генерують електроенергію з біомаси;
  • 12 МВт об’єктів, що виробляють електроенергію з біогазу;
  • 4 МВт малих ГЕС.

У встановлення цих 813 МВт потужностей об’єктів відновлюваної електроенергетики було інвестовано понад 730 млн євро. На кінець року генерується “чистої” електроенергії в 1,5 рази більше, ніж на кінець 2017 року.

Цей стрімкий зріст відновлюваної енергетики визначений кількома факторами:

  • сприятливою для інвесторів та бізнесу законодавчою базою;
  • наявністю стимулів для розвитку альтернативної енергетики;
  • загальносвітовою тенденцією до здешевлення “зелених” технологій.

Такий само швидкий рух у 2018 показало і впровадження іншого механізму енергозбереження: ЕСКО. Так, за рік було укладено 206 ЕСКО-договорів на суму близько 200 млн гривень, що більше, ніж у 10 разів, перевищує кількість контрактів, укладених у 2016 році. Більшість із них запроваджує енергоефективні заходи в дитячих навчальних закладах. Водночас започатковано реалізацію ЕСКО-проектів на об’єктах міністерств та відомств, вже впроваджуються 4 договори на модернізацію насосних станцій Держводагентства.

Кінець 2018 року відзначився розвитком ЕСКО-механізму в бік використання комплексного підходу до енергосервісу та запровадження моделі поглибленого партнерства між замовниками та ЕСКО-компаніями. Така співпраця допомагає отримати більшу економію енергоресурсів та зменшити витрати на комунальні послуги, ніж при впровадженні окремих енергоефективних заходів. Таким чином, прискорюється повернення інвестицій.

Цю модель вже використала Одещина та Чернігівщина. Підготовка усіх вищезазначених ЕСКО-проектів відбувається за підтримки Проекту ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”.

На сьогоднішній день по обом механізмам в роботі знаходяться законопроекти, які дозволять покращити умови використання як альтернативної енергетики, так і енергосервісу. Тому 2019 рік повинен стати роком швидкого підвищення енергоефективності та покращення умов перебування населення в громадських закладах при одночасному збільшенню економії енергоресурсів.

Leave a Reply