ЕСКО в 2018: досягнення та перспективи

ЕСКО в 2018: досягнення та перспективи

Початок нового року – слушний час підбити підсумки року минулого та намітити напрямки подальшого руху.
ЕСКО в 2018 році досягло десятикратного зростання у порівнянні з початком використання механізму в 2016.

Географія впровадження - 12 областей.
Кількість укладених контрактів210.
Загальна вартість контрактів218 млн гривень.
Запланована економія енергоресурсів – від 20% до 70%.

Більша частина ЕСКО-контрактів була укладена з бюджетними установами, переважно, дитячими закладами освіти. Але 2018 рік показав актуальність такої форми співпраці також для об’єктів державної форми власності. Реалізовуються перші в Україні 4 енергосервісні договори на модернізацію насосних станцій Держводагентства, оголошено 11 ЕСКО-тендерів щодо об’єктів Держстату та 17 тендерів щодо об’єктів Міносвіти. Готується модернізація будівель КНУ ім. Т.Шевченка, Вінницького коледжу Національного університету харчових технологій, КПІ ім. Сікорського та Національного авіаційного університету). Продовжується робота з іншими профільними міністерствами та службами (ДСНС, МВС, Міноборони, Держрезерв).

Ці успіхи були зумовлені, в першу чергу, законодавчою підтримкою ЕСКО. За участю Держенергоефективності та експертів у 2017 році була удосконалена законодавча база:

  • енергосервіс через відкриті торги в Системі електронних закупівель PROZORRO;
  • можливість проведення одного тендеру на «пул» об’єктів;
  • збільшення максимального строку договору від 10 до 15 років;
  • розширення строків затвердження істотних умов тощо.

Законодавчі ініціативи.

2018 рік продовжив законотворчу діяльність. З метою подальшого покращення законодавчої бази групою депутатів у співпраці з Держенергоефективності та експертами ПРООН розроблено і зареєстровано у Парламенті законопроекти9386 та № 9387 від 10.12.2018 щодо удосконалення ЕСКО-законодавства.

Застосування моделі поглибленого партнерства.

За сприяння ПРООН вперше в Україні запроваджено поглиблене ЕСКО-партнерство, в рамках якого частину енергоефективних заходів виконує замовник енергосервісу, а решту – ЕСКО-інвестор. При цьому економія розподіляється відповідно до частки енергоефективних рішень, що виконуватиметься кожною стороною.
На кінець 2018 дев’ять тендерів з використанням цієї моделі оголошені в 5 містах України: Саврані, Ніжині, Славутичі, Бородянці та Одесі.

ЕСКО в житлі.

Не можна обійти увагою ще одну сферу застосування ЕСКО-механізму: багатоквартирні будинки. На сьогодні за кошти ЕСКО-інвесторів реалізуються 6 ЕСКО-договорів в ОСББ Києва та Херсону. Житлова сфера поволі, але невпинно оцінює переваги ЕСКО та пристосовує до себе їх використання.

2018 рік показав: ЕСКО міцно зайняло свою позицію задля покращення умов перебування людей у будівлях різного типу. Тому 2019 рік повинен надати розквіт ринку енергосервісу в усіх сферах. За даними Держенергоефективності планується використання послуг ЕСКО на загальну суму понад 8,5 млрд доларів. Вдало знайдений тип співпраці місцевої влади, бізнесу та громадськості повинен знайти якомога ширше застосування в масштабах країни та все активніше працювати на підвищення енергоефективності будівель, збереження енергоресурсів та покращення життєвого рівня населення.

Leave a Reply