Україна використовує світовий досвід для реалізації ЕСКО-механізму

Укладено перший договір факторингу в сфері ЕСКО

Україна використовує світовий досвід для реалізації ЕСКО-механізму

14 січня 2019 в Україні був укладений перший договір факторингу в сфері ЕСКО.

Протягом 2018 року українські фахівці активно впроваджували в країні ЕСКО-механізм (енергосервіс). Поряд із традиційним методом була задіяна модель поглибленого партнерства. Паралельно аналізувався світовий досвід у сфері енергосервісу для покращення умов та підвищення ефективності його використання.

Так, у серпні 2018 року спеціалісти Держенергоефективності та експерти проекту ПРООН під час навчально-інформаційного туру, організованого у Латвії проектом ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”, проаналізували різні моделі використання ЕСКО-механізму в країнах Європи, їх особливості, переваги та недоліки.

Особливу увагу було приділено досвіду Латвії. Там за кошти ЄБРР та за державні кошти створено 2 фонди для цілей ЕСКО з використанням механізму факторингу.

Значення терміну “факторинг” чітко визначене частиною 1 статті 1077 Цивільного кодексу України:

“1. За договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).”

Враховуючи, що грошові потоки значно перевищують обсяг необхідних інвестицій, викуп більшої частини ціни договору (в Латвії це 80% ціни укладених контрактів, тобто майбутніх грошових потоків) є прийнятним для ЕСКО-компанії.

Варто відмітити, що Держенергоефективності протягом трьох років вело перемовини з різними банками, шукаючи сприятливі засоби фінансування ЕСКО. І саме за підтримки спеціалістів ПРООН разом з АТ «Комерційний Індустріальний Банк» було розроблено найбільш оптимальну модель. Принциповим досягненням є те, що вона дозволяє надавати кредитування без заставного (ліквідного) майна.

І ось нарешті цей фінансовий інструмент для реалізації можливості інвестування в енергосервіс запрацював і в Україні. Між компанією “КиївЕСКО” та АТ “Комерційний Індустріальний Банк” за технічної підтримки проекту ПРООН та сприянням Держенергоефективності був укладений перший в країні договір факторингу на суму близько трьох мільйонів гривень. Гарантією виплати коштів банку зі сторони ЕСКО-компанією будуть грошові потоки від ЕСКО-договорів, які вже має компанія.

ТОВ “КиївЕСКО”, член Української асоціації Енергосервісних компаній, має багаторічний досвід на ринку енергосервісу. Компанія вже вдруге застосовує прогресивний підхід до реалізації ЕСКО-механізму в Україні. Саме вона уклала перший ЕСКО-договір в житловій сфері з київським ЖБК “Політехнік”. І ось тепер знов продемонструвала готовність до впровадження нових ідей, які позитивно зарекомендували себе в різних країнах світу.

Реалізація першого в Україні договору факторингу відкриє можливість іншим ЕСКО-компаніям та фінансовим установам засвоїти цей досвід та ще активніше впроваджувати ЕСКО-механізм в бюджетній сфері на користь людям. Метою цього впровадження є охоплення років за 20 приблизно третину громадських будівель із досягненням європейських стандартів енергоспоживання та створення в них комфортних умов перебування населення країни.

Leave a Reply