V Форум енергоефективного партнерства

V Форум енергоефективного партнерства

12 квітня 2019 у Києві пройшов V Форум енергоефективного партнерства “Територіальні громади, держава, бізнес: Прозорі інвестиційні моделі” – важлива щорічна подія в сфері енергоефективності.

Форум був організований Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) спільно з GIZ, ЮНІДО (UNIDO – United Nations Industrial Development Organization) та представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні.

Зважаючи на те, що одним з пріоритетних завдань для енергетичного сектору України є досягнення енергетичної незалежності шляхом зменшення споживання енергії та використання альтернативних джерел енергії, основну увагу було зосереджено на обговоренні аспектів державної політики у сфері енергоефективності. Окрім цього, в списку пріоритетних питань були визначені:

  • енергоменеджмент, який є основою для покращення енергоефективності на рівні територіальних громад;
  • енергосервіс в громадських будівлях та житловому секторі (ОСББ);
  • можливості фінансування енергетичних проектів в Україні.

16 областей України: Тернопільська, Житомирська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Одеська, Херсонська, Черкаська, Івано-Франківська, Полтавська, Рівненська, Миколаївська, Сумська, Чернівецька та Луганська, підключилися до більш активного реформування об’єктів енергоспоживання та зменшення залежності від традиційних видів енергоресурсів. Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та понад 30 ОТГ цих областей підписали Меморандуми про співпрацю. Це розширить можливості для подальшого спільного впровадження:

  • програм співфінансування “теплих кредитів” для населення та ОСББ;
  • енергоменеджменту у бюджетній сфері;
  • енергосервісу для підвищення енергоефективності будівель дитячих закладів освіти, медичних та інших бюджетних установ.

Деякі об’єднані територіальні громади вже приєднались до процесу впровадження енергосервісу. Так, були наведені приклади перших 6 ЕСКО-договорів, що укладені в трьох ОТГ Полтавської, Донецької та Київської областей. У результаті у цих громадах вже в поточному опалювальному сезоні було зекономлено від 15% до 30% енергоресурсів.

Менеджер проекту ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО” Сергій Варга презентував моделі класичного та поглибленого ЕСКО-партнерства по запровадженню енергоефективних заходів у громадських будівлях. Ці моделі дозволяють знизити витрати на комунальні послуги в дитячих та вищих закладах освіти, в лікарнях та інших громадських будівлях. При цьому потенціал енергозбереження складає приблизно 30%. Також було продемонстровано результати реалізації ЕСКО-проекту в Рівненській області, який має забезпечити потенціал річного енергозбереження на рівні 40% у шести громадських будівлях міста Дубно.

Співпраця органів влади з громадськістю в сфері енергоефективності за допомогою ЕСКО-механізму допоможе створити більш комфортні умови перебування людей з одночасною економією енергоресурсів та коштів.

Leave a Reply