Аукціони у відновлюваній енергетиці нарешті відбуватимуться

Аукціони у відновлюваній енергетиці нарешті відбуватимуться

25 квітня 2019 Верховною Радою було прийнято Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії”, який вирішує питання щодо запровадження системи аукціонів у відновлюваній енергетиці країни.

Законопроект від 05.12.2018 № 8449-д знаходився в активній розробці ще з осені 2018 року. Всі учасники ринку разом з експертами, народними депутатами, Держенергоефективності та за підтримки міжнародних організацій спільно працювали над створенням системи аукціонів, яка дозволить налагодити прозорі конкурентні відносини в сфері відновлюваної енергетики.

В новому законі запроваджено створення системи “зелених” аукціонів. Сутність її полягає у визначенні найнижчої ціни, за якою буде реалізовуватись “чиста” електроенергія. При цьому мінімальний термін складатиме 20 років.

Така система дозволить вирішити багато питань.

По-перше, використання аукціону як форми відносин сформує конкуренцію між гравцями ринку. В аукціонах зможуть приймати участь “генератори” всіх видів енергії з альтернативних джерел, використовуючи електронну систему Prozorro. При цьому почне формуватися реальна ринкова ціна на “чисту” електроенергію. Як результат – однозначно стане дешевше вартість “зеленої” електроенергії для кінцевих споживачів.

По-друге, дуже важливою складовою відносин є встановлення терміну використання сформованої ціни. 20-річний термін є тим елементом стабільності, що уможливить, нарешті, планування бюджету, як на рівні держави, так і на рівні приватних господарств. Це є, також, беззаперечною гарантією для інвесторів та фінансових установ щодо реалізації проектів, пов’язаних з відновлюваною енергетикою.

Для впровадження великих потужностей (СЕС -більше 1 МВт, ВЕС – більше 5 МВт) з 2020 року участь в аукціонах буде обов’язкова. Тому є великі шанси залучення іноземного та національного великого капіталу в інвестування проектів альтернативної енергетики.

Закон комплексно підходить до розвитку відновлюваної енергетики, у ньому вирішено багато організаційних питань для стимулювання її подальшого розвитку. Зокрема, це:

  • оптимізація “зелених” тарифів, збереження існуючого тарифу на електроенергію з біомаси та біогазу;
  • видача технічних умов на приєднання об’єктів відновлюваної енергетики до мереж (для СЕС – 2 роки, для ВЕС – 3 роки);
  • стимулювання національного виробника завдяки збереженню надбавки від 5 до 10 відсотків до тарифу за використання українського обладнання;
  • передбачення необхідності розробки механізму стимулювання встановлення акумулюючого обладнання.

Результатом впровадження в дію положень нового закону стане зменшення вартості енергії для кінцевого споживача. І це є найголовнішим досягненням його прийняття. Збільшення частки відновлюваної енергетики в енергетичному секторі економіки – це черговий крок до енергонезалежності країни, чистого довкілля та підвищення рівня життя населення.

Leave a Reply