Обов'язкова енергетична сертифікація будівель - один із засобів підвищення енергоефективності

Обов’язкова енергетична сертифікація будівель – один із засобів підвищення енергоефективності

З 1 липня 2019 в Україні запроваджується обов’язкова енергетична сертифікація будівель.

Розробка основних положень та норм, що мають на меті зменшення споживання енергії у будівлях, почалась ще 2016 року. Україна набувала досвіду та співпрацювала з міжнародними організаціями в сфері енергоефективності, приймаючи участь у спільних проектах щодо впровадження сертифікатів енергоефективності в будівлях.

Ще в першій половині 2017 року за активної участі Держенергоефективності велась розробка законопроекту про енергоефективність будівель. Основні його положення були націлені на створення умов для раціонального споживання в них енергоресурсів.

Закон “Про енергетичну ефективність будівель” № 2118-VIII був прийнятий 22.06.2017. Він визначає правові, соціально-економічні та організаційні засади діяльності у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель та спрямований на зменшення споживання енергії у будівлях. Введення його в дію відбулось 23 липня 2018.

У законі, зокрема, були визначені:

 • основні засади державної політики та інформаційного забезпечення у сфері енергетичної ефективності будівель;
  організаційно-правові засади сертифікації енергетичної ефективності будівель;
 • основні енергоефективні заходи в будівлях та механізми їх фінансування;
 • особливості здійснення обстеження систем опалення та кондиціонування будівель;
 • нормативно-правові засади здійснення незалежного моніторингу сертифікатів енергетичної ефективності будівель та звітів про результати обстеження систем опалення та кондиціонування будівель;
 • відповідальність за порушення законодавства у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель.

Згідно його положенням з 01 липня 2019 для певного переліку об’єктів енергетична сертифікація є обов’язковою. Для забезпечення належного рівня отриманих результатів енергетична сертифікація повинна здійснюватися лише атестованими енергоаудиторами.

Протягом останнього року проведення сертифікації будівель проводилось на добровільних засадах. Але багато установ та організацій, не чекаючи на дату введення обов’язкової сертифікації, вже провело обстеження будівель. До цього підштовхує життєва необхідність створення нормальних умов перебування у приміщеннях людей, раціонального споживання ресурсів та зменшення комунальних витрат.

Станом на кінець квітня 2019 вже 126 об’єктів отримали сертифікати. Протягом червня кількість таких об’єктів стрімко зросла. За даними Держенергоефективності на сьогоднішній день вже сертифіковано 200 будівель, зокрема:

 • 54 навчальні заклади;
 • 52 житлові будинки;
 • 49 громадських будівель;
 • 32 заклади охорони здоров’я;
 • 13 дитячих дошкільних закладів.

Місцева влада в усіх містах та селищах України повинна активно долучатися до термомодернізації громадських будівель, створюючи таким чином належні умови для населення. Проведення сертифікації будівель допоможе зробити це грамотно та професійно, з мінімальними витратами людських та фінансових ресурсів. Маючи результати сертифікації, буде легше зорієнтуватись та вибрати найбільш прийнятний метод проведення термомодернізації: ЕСКО, “теплі кредити” тощо. Бо кінцева мета всіх заходів – теплі, комфортні приміщення, економія коштів та енергії, реалізація потенціалу для подальшого підвищення рівня життя людей.

Leave a Reply