Продовжується підготовча робота для впровадження ЕСКО-механізму та енергоменеджменту в бюджетних установах та житлі

Продовжується підготовча робота для впровадження ЕСКО-механізму та енергоменеджменту в бюджетних установах та житлі

27 червня 2019 у Житомирі пройшов черговий семінар щодо впровадження механізмів енергозбереження в громадських установах та житловому фонді.

Семінар був організований Держенергоефективності спільно з Представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні за підтримки Проекту ПРООН ” Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО” та Житомирської облдержадміністрації.

ЕСКО-механізм (енергосервіс)

ЕСКО-механізм (енергосервіс) – це комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг порівняно зі споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Енергоменеджмент

Енергетичний менеджмент – це діяльність, яка спрямована на забезпечення раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємстві, що дозволяє значно оптимізувати обсяги енерговитрат.

Енергетичний менеджмент включає такі задачі:

  1. аналіз ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів;
  2. оптимальне регулювання процесів теплопостачання;
  3. прогнозування обсягів споживання паливно-енергетичних ресурсів в залежності від погодних умов та інших впливових факторів;
  4. оптимальне планування ремонтно-технічного обслуговування систем теплопостачання;
  5. розробка енергозберігаючих заходів і визначення пріоритетів їх реалізації;
  6. моніторинг фактичної техніко-економічної ефективності енергозберігаючих заходів.

Енергоаудит

Енергетичний аудит — це перевірка й дослідження потоків енергії, задля збереження її у будівлі або системі та зменшення кількості енергії, що надходить до системи, без негативного впливу на її витік.

З цими основними поняттями та механізмами енергозбереження познайомилися представники об’єднаних територіальних громад Житомирщини. Три з них, Баранівська міська ОТГ, Житомирська міська ОТГ та Овруцька міська ОТГ, ще весною підключилися до процесу їх впровадження, підписавши Меморандуми про партнерство з Держенергоефективності.

Експерти детально охарактеризували всі ці засоби збереження енергоресурсів, розкрили їх особливості та переваги використання. Не обійшли увагою і перешкоди, що зустрічаються на цьому шляху, та надали інформацію щодо щодо засобів їх подолання.

Радник Голови Держенергоефективності, експерт ГС “Муніципальна енергія” Олексій Корчміт розповів про правові засади ЕСКО-механізму та дії Держенергоефективності в підтримці його впровадження. Також він поінформував про використання протягом останніх років як традиційної моделі ЕСКО, так і нових моделей: “поглибленого партнерства” та об’єднаної моделі “ЕСКО-енергоменджмент”.

ЕСКО-компанії, що останніми роками успішно реалізовують ЕСКО-контракти, навели конкретні приклади перевищення фактичної економії енергоресурсів над очікуваною. Інвестори поділились планами інвестування на 2019 рік в різних областях України, зокрема, на Житомирщині.

Представник Держенергоефективності Роман Палагусинець більше уваги приділив іншому механізму енергозбереження: енергоменеджменту. Були висвітлені наступні питання:

  • використання Методичних рекомендацій ДАЕЕ щодо впровадження енергоменеджменту;
  • переваги щоденного енергомоніторингу ;
  • вигоди від матеріального стимулювання енергоменеджерів в бюджетних установах;
  • розподіл та використання коштів, заощаджених від енергоменеджменту, для реінвестиції в енергоефективність бюджетних установ.

Україна наразі має необхідність стати енергонезалежною державою. І на шляху до цієї мети необхідно задіяти найрізноманітніші механізми світової практики, які можуть допомогти прискорити процеси енергозбереження. Зменшення енергоспоживання наряду зі створенням нормативних умов перебування в будівлях людей – ось завдання, складовою якого і є проведений на Житомирщині захід.

Leave a Reply