Харківська область вибирає моделі ЕСКО для підвищення енергоефективності будівель

Інформаційний семінар

Харківська область вибирає моделі ЕСКО для підвищення енергоефективності будівель

2 серпня 2019 року 65 фахівців із міст та ОТГ Харківської області задавали питання експертам щодо застосування механізмів підвищення енергоефективності будівель.

Семінар організований Держенергоефективності за сприяння Регіонального представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні та Проекту ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”.

Цього року кілька міст Харківської області скористались можливістю застосувати ЕСКО-механізм. Харків, Первомайський, Чугуїв провели тендери щодо проведення енергомодернізації будівель за допомогою ЕСКО-інвесторів. Первомайський за підтримки Проекту ПРООН вибрав найбільш ефективну форму ЕСКО: модель поглибленого партнерства. Одночасне інвестування з боку інвестора та міського бюджету дозволить досягти кращих показників економії ресурсів, ніж при застосуванні стандартних проектів.

Зацікавленість до ЕСКО проявили і деякі ОТГ області: Великобурлуцька селищна ОТГ, Лозівська міська ОТГ, Малоданилівська селищна ОТГ.

Питання учасників семінару стосувались особливостей застосування ЕСКО: встановлення критеріїв та додаткових технічних вимог при проведенні тендерів, умови проведення переговорних процедур, застосування ЕСКО для модернізації вуличного освітлення, виправлення ризиків інвестора в проектах поглибленого партнерства тощо. Відповіді на ці та інші питання надали радник Голови Держенергоефективності, експерт ГС “Муніципальна енергія” Олексій Корчміт та начальник Управління реформування сфери енергоефективності та енергозбереження Держенергоефективності Роман Палагусинець.

Область хоче вирішувати накопичені проблеми, і вирішувати їх професійним чином. Певний досвід вона вже має: наприклад, у 30 бюджетних закладах міста Первомайського вже запровадили енергомоніторинг. Економія витрат бюджету на енергоносії склала 1 млн. гривень при тому, що витрати на її впровадження та адміністрування становили лише 0,15 млн. грн. Можливо, для інших цей приклад стане поштовхом для запровадження нової моделі ЕСКО: “ЕСКО-енергоменеджмент”.

Харківщина також була однією з перших стосовно співфінансування енергоефективності в житловому секторі. В області діє 10 місцевих програм, які допомогли ОСББ скористатися державною програмою “теплих кредитів”. Для деяких з співвласників багатоповерхових будинків допомога держави та місцевих бюджетів перевищила 80%.

Проведений семінар однозначно розширив кругозір розпорядників бюджетних коштів у сфері енергоефективності. Наступним кроком з їхнього боку очікується активне застосування різних механізмів підвищення енергоефективності для покращення умов знаходження людей в приміщеннях та збереження ресурсів для їх забезпечення.

Leave a Reply