Банки уп'ятеро збільшили довіру до ЕСКО

Банки уп’ятеро збільшили довіру до ЕСКО

В Україні триває робота по залученню кредитного капіталу для виконання ЕСКО-контрактів. Розпочався другий етап використання факторингу для впровадження енергосервісу.

Активну підтримку цьому процесу надає Проект ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”. Українські фахівці за сприянням Держенергоефективності ще в 2018 році вивчали досвід європейських країн, зокрема Латвії, стосовно створення Фонду енергоефективності та залучення кредитних коштів для просування ЕСКО-механізму з метою підвищення енергоефективності громадських будівель.

На всіх стадіях цього процесу Проект ПРООН надавав консультаційну, методологічну підтримку щодо аналізу енергоефективності енергосервісних проектів та обсягів необхідного фінансування. Одночасно він допомагав створити сприятливі інвестиційні умови для позичальників кредитних коштів в частині здешевлення вартості капіталовкладень.

Перший проект був запущений півроку тому. У січні 2019 компанія “КиївЕСКО”, член Української асоціації енергосервісних компаній, за підтримки Проекту ПРООН уклала договір факторингу з “Комерційним індустріальним банком”. Невеликий за обсягом короткостроковий пілотний проект був спробою випробувати факторинг у якості інструмента фінансування енергосервісу. Всі три партнери залишились задоволені. За минулі 6 місяців залучені кредитні кошти на 85%, з випередженням графіка виплат, вже повернуті банку.

За результатами першого етапу учасниками процесу прийнято рішення повторити успіх ЕСКО-факторингу в новому масштабі, у 5,5 разів збільшивши суми кредитування. 8 серпня 2019 директор ТОВ “КиївЕСКО” Олексій Корчміт, Голова Правління “КомІнБанка” Тетяна Путінцева та керівник Проекту ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО” Сергій Варга зустрілись, щоб обговорити умови наступного кредитного договору. Досягнута домовленість стосовно кредиту на 15,8 млн. гривень, розбитому на 2 транші: 7,3 та 8,5 млн. Довіра банків до ЕСКО-механізму віддзеркалилась у зниженні на кілька відсотків ставки кредитування та у продовженні вдвічі строку кредитування. Це дозволить профінансувати одночасно близько 60 об’єктів у п’яти містах України: Києві, Одесі, Славутичі (Київська обл.), Бородянці (Київська обл.) та Дрогобичі (Львівська обл.). Переважно це установи освіти, школи та дитячі садочки, та медицини. Зазначені проекти дозволять на самому початку їх реалізації створити комфортні нормативні умови перебування у приміщеннях закладів та одночасно зекономлять місцевим бюджетам 9,8 млн. гривень протягом дії ЕСКО договорів.

На сьогоднішній день вже три компанії, члени Української асоціації енергосервісних компаній, “КиївЕСКО”, “ЕСКО ЮА” та “Енерго-Тех-Інвест” долучились до ЕСКО-кредитування. Ще два банки, ТасКомБанк та УкрГазБанк, також розробили кредитний продукт для ЕСКО. Готуються до співпраці інші банківські установи та учасники енергосервісу. За допомогою Держенергоефективності та за підтримки Проекту ПРООН факторингове ЕСКО-кредитування буде розширювати сферу свого застосування та сприяти процесу підвищення енергоефективності громадських будівель, економії енергоресурсів та бюджетних коштів.

Leave a Reply