ЕСКО та енергоменеджмент на Київщині

ЕСКО та енергоменеджмент на Київщині

Наприкінці минулого тижня Держенергоефективності за участю Київської обласної держадміністрації та за підтримки Регіонального представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні був проведений масштабний семінар, присвячений питанням використання різних механізмів з енергоефективності та заміщення газу.

Захід підбив підсумки роботи регіону за минулі роки та намітив напрямки подальшого впровадження енергоефективних методів роботи. Обговорення торкнулось різних напрямків роботи:

  1. ЕСКО
  2. Енергоменеджмент
  3. “Теплі кредити”
  4. Фінансові інструменти

Київщина займає одне з провідних місць по використанню переваг енергосервісу. Зараз в процесі реалізації знаходяться 29 договорів у 6 містах та 2 районах області. Взірцем успішної зміни умов перебування в приміщеннях можна назвати дитячі навчальні заклади міста Славутич. Вони одними з перших в співпраці з ЕСКО-інвесторами, членами Українськой асоціації Енергосервісних компаній, встановили ІТП із погодним регулюванням та диспетчеризацією датської фірми Danfoss, що спеціалізується на виробництві промислової автоматики, зокрема, теплової автоматики. Результатом стали нормативні умови в приміщеннях при загальній економії коштів до 35 %. В тому ж Славутичі та ще в одному місті області, Бородянці, був застосований ще один прогресивний варіант ЕСКО-механізму: модель поглибленого партнерства. Місцеві бюджети прийняли участь у виконанні у Славутицькій школі №1 та Бородянській школі №2 ряду енергоефективних заходів. Це призвело до збільшення показників економії, ніж при проведенні окремих робіт ЕСКО-інвестором.

Київська область веде облік енергоспоживання більше ніж 2500 бюджетних установ області. З 2017 в області діє система щоденного енергомоніторингу бюджетних установ “Київщина енергоефективна”. Це дає можливість виділити об’єкти, що потребують втручання та проведення енергомодернізації. З серпня 2019 дані системи стали відкритими для всіх зацікавлених осіб, тому цей процес має пришвидшитися.

Третій механізм підвищення енергоефективності, “теплі кредити” на індивідуальне житло, також знайшов своє активне впровадження на Київщині. Завдяки дії регіональної програми, а також місцевих програм у невеликих містах, Київська область знаходиться на 2 місці серед регіонів країни.

Окремою темою на семінарі стало обговорення використання різних фінансових інструментів для можливості підвищити енергоефективність. Були наведені приклади використання вже діючих фінансових інструменти ЄБРР, IFC, НЕФКО та Укргазбанку та презентований черговий новий: Фінсько-український трастовий фонд, який приймає заявки на розробку якісних техніко-економічних обгрунтувань для “зелених” проектів. Наразі, зараз Фонд розглядає перші 4 заявки щодо ТЕО для проектів на Київщині.

Проведений захід є своєрідним зверненням до всіх розпорядників бюджетних коштів, представників міських, сільських, районних рад та ОТГ області, ще активніше включатися в процес використання передових світових механізмів підвищення енергоефективності. Не зупинятися на досягнутому, усіма доступними засобами покращувати умови життя мешканців країни.

Leave a Reply