Україна та Данія - надійні партнери в "зеленій" енергетиці

Україна та Данія – надійні партнери в “зеленій” енергетиці

18 листопада 2019 відбулась зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука з інвестиційним директором представництва “Investment Fund For Developing Countries” в Україні (IFU) Олексієм Пархомчуком.

Співпраця України та Данії налагодилась ще в 2017 році як в “зеленій” енергетиці, так і в енергосервісі. У квітні 2017 року між Держенергоефективності та Данським енергетичним агентством був підписаний Меморандум про взаєморозуміння у сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики. Ведеться постійна робота над удосконаленням законодавства в сфері відновлюваних джерел енергії. Надійним партнером у цьому є Українсько-данський енергетичний центр (УДЕЦ), з яким Держенергоефективності співпрацює у розробці стимулюючих механізмів та залучення данського досвіду в сфері ВДЕ.

Наразі, існуюче законодавство при встановленні деякого обладнання, наприклад, когенераційних установок, дозволяє інвесторам користуватися одночасно двома законодавчими стимулами, а саме:

  • реалізовувати у мережу електроенергію із біомаси за “зеленим” тарифом до 2030 року;
  • реалізовувати теплову енергію “не з газу” за стимулюючим тарифом.

Фонд IFU разом з ЄБРР та іншими партнерами також вже долучився до співфінансування деяких проектів “зеленої” енергетики, зокрема:

  • вітроелектростанції “Сиваш” (Херсонська обл.);
  • сонячної електростанції “Яворів” (Львівська область);
  • сонячних електростанцій на Вінниччині та Житомирщині.

Наразі, за участю IFU в Україні передбачається запуск програми “Danida Business Finance”. За цією програмою Україна отримуватиме безвідсоткові позики для фінансування інфраструктурних проектів, у тому числі в сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності.

Під час зустрічі Сергій Савчук звернув увагу Олексія Пархомчука на перспективи біоенергетики в Україні та затребуваність проектів із заміщення газу. Були розглянуті можливості участі данського фонду та компаній в інших українських проектах, пов’язаних із заміщенням газу, зокрема, із виробництвом електроенергії та тепла із біомаси.

Наприкінці сторони домовилися сумісно опрацьовувати потенційні біоенергетичні проекти в Україні. Також буде розглянута можливість участі IFU у запровадженні Фонду зелених інвестицій. Робота над цим наразі ведеться у рамках Фінсько-українського трастового фонду. Участь інвестиційного фонду Данії внесла би вагомий внесок в цей процес.

Leave a Reply