Англійська віртуальна електростанція може стати прикладом для українських новаторів

Англійська віртуальна електростанція може стати прикладом для українських новаторів

У Британії створили об’єднану мережу з 100 домашніх накопичувачів “сонячної” енергії. НЕК “Укренерго” пропонує зробити перший в Україні віртуальний агрегатор малих та побутових накопичувачів енергії.

Британська енергетична компанія, що спеціалізується на виробництві систем зберігання електроенергії, через “хмарну” платформу координує управління першою у Великобританії віртуальною електростанцією (VPP – virtual power plant). VPP складається з децентралізованих побутових накопичувачів енергії. Вона буде споживати (акумулювати) електроенергію у періоди перевантаження мережі при зниженому попиті і віддавати її у мережу у періоди високого попиту.

Об’єднання побутових накопичувачів енергії в VPP дозволяє власникам побутових систем, що складаються з сонячних панелей і накопичувачів енергії, виробляти максимум електроенергії. А участь у забезпеченні стійкості і надійності енергосистеми Великобританії дозволяє їм знижувати свої витрати на оплату електроенергії.

24 січня 2020 в НЕК “Укренерго” відбулась зустріч керівництва компанії з представниками Міністерства енергетики, ЄБРР, міжнародної фінансової корпорації (IFC), учасників ринку, енергетичних асоціацій тощо. Зустріч була присвячена обговоренню проблеми накопичувачів енергії.

Керівник НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук запропонував зробити перший в Україні віртуальний агрегатор малих та побутових накопичувачів енергії, який міг би об’єднати їх в одну велику систему та вийти на ринок допоміжних послуг.

Побутові системи накопичення використовуються під час перебоїв з енергопостачанням. Тому така мережа накопичувачів зможе видавати в мережу 25-30% потужності. Тому, щоб надавати гарантований 1 МВт послуги на завантаження/розвантаження на ринку додаткових послуг, в агрегаторі треба зібрати 500-1000 потенційних власників побутових систем.

Найближчим часом розпочнеться робота над створенням бази даних зацікавлених власників побутових систем та налагодженням ефективної комунікації між ними та фахівцями галузі.

Таким чином, позитивний досвід Британії може знайти своє подальше втілення в нашій країні. Це дозволить, по-перше, використовувати приватні накопичувачі енергії для забезпечення більшої надійності української енергосистеми. А по-друге, сприятиме оптимізації роботи домашніх накопичувачів енергії, дозволить власникам отримувати більший контроль за своїм енергоспоживанням, мінімізуючи витрати на оплату електроенергії.

Leave a Reply