Енергоефективність та енергозбереження - ключова потреба українського житлового фонду

Енергоефективність та енергозбереження – ключова потреба українського житлового фонду

Капітальний ремонт будинків не закладений у тариф на обслуговування будинків та прибудинкової території. Але старий зношений житловий фонд потребує інвестицій для подальшої надійної та безпечної його експлуатації.

Для вирішення цієї проблеми створено багато механізмів. Так, у Києві зараз працює одночасно дві місцеві програми енергозбереження та капітального ремонту житлових будинків.

Перша – це програма “70/30″. Вона працює вже п’ять років для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК). Цією програмою вже скористались більше ніж 500 будинків столиці. Друга – це програма капітальних ремонтів, якою можуть скористатися також будинки, де не створені ОСББ чи ЖБК.

В 2019 році цією муніципальною програмою співфінансування скористались 46 будинків. Були проведені різні види капітального ремонту: заміна вікон та дверей, ремонт ліфтів, утеплення фасадів, заміна внутрішніх мереж тощо. Сумарно мешканці інвестували в оновлення свого житла 1,3 мільйона гривень. Допомога з міського бюджету склала 7,6 млн грн. Маючи високий пріоритет, на наступний рік програма співфінансування капремонтів отримала від міста 178 млн грн. Цими коштами кияни зможуть скористатися для ремонту своїх багатоповерхівок.

Наразі у Києві створюється нова для України практика ефективного управління будинком. Мешканці інвестують у ремонт житла за підтримки муніципалітету, а обслуговуюча компанія забезпечує організаційні та технічні процеси.

Також в рамках всіх муніципальних програм можна скористатися послугами енергосервісу. Програми дозволяють мешканцям включати вартість ЕСКО-контрактів  в рахунок власних інвестицій. Впровадження ЕСКО дасть додаткову вигоду при проведенні капітального ремонту. Всі роботи з невеликим строком окупності можна покласти на ЕСКО-інвестора без початкових витрат членів ОСББ. Це може бути модернізація системи опалення, встановлення систем автоматичного регулювання теплових потоків в залежності від погодних умов тощо.

Таким чином, фінансовий тягар, що лягає безпосередньо на плечі мешканців, може бути мінімізовано. А результат, отриманий від проведення всіх необхідних робіт, можна відчути одразу після їх завершення. Це відобразиться як у позитивних змінах температури в приміщеннях, так і у зменшенні комунальних платежів за використані енергоресурси.

Leave a Reply