"ЕСКО-Енергоменеджмент" на четвертому міжнародному форумі SMART BUILDING

“ЕСКО-Енергоменеджмент” на четвертому міжнародному форумі SMART BUILDING

18-19 лютого 2020 у Києві проходила четверта міжнародна професійна виставка і конференція SMART BUILDING.

Захід розрахований на широке коло відвідувачів. Технічні директори великих компаній, забудовники та представники ОСББ, розробники програмного продукту та учасники ринку, представники міських адміністрацій та громадяни-споживачі: кожна група знайшла важливу та потрібну для себе інформацію.

Представники компаній сфери ІТ-технологій представили програмні продукти в області інтелектуальних систем, автоматизації та енергоефективності, smart-рішення для створення “Розумного будинку” і “Розумного міста”, централізованого управління, контроля та діагностики всіх інженерних систем будівель тощо. Стартапи, невеликі локальні компанії, а також відомі світові бренди і компанії ринку розумних технологій мали змогу представити свої досягнення у цій сфері.

Велика увага була приділена ефективному використанню енергоресурсів. Консультант проекту ПРООН “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”, Голова Української асоціації Енергосервісних компаній Олексій Корчміт висвітлив головні особливості та переваги використання одного з механізмів економії ресурсів – енергоменеджмента.

Енергоменеджмент

Енергетичний менеджмент – це діяльність, яка спрямована на забезпечення раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємстві, що дозволяє значно оптимізувати обсяги енерговитрат.

Енергетичний менеджмент включає такі задачі:

  1. аналіз ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів;
  2. оптимальне регулювання процесів теплопостачання;
  3. прогнозування обсягів споживання паливно-енергетичних ресурсів в залежності від погодних умов та інших впливових факторів;
  4. оптимальне планування ремонтно-технічного обслуговування систем теплопостачання;
  5. розробка енергозберігаючих заходів і визначення пріоритетів їх реалізації;
  6. моніторинг фактичної техніко-економічної ефективності енергозберігаючих заходів.

Без додаткових інвестицій можна отримувати швидкий доступ до об’єктивної інформації про стан споживання в місті завдяки тому, що в перший рік виробники програмних продуктів “on-line моніторингу” надають його в користування безкоштовно. Подальші витрати можливі вже за рахунок отриманої економії. Системи енергомоніторингу дозволяють оперативно виявляти та реагувати на втрати енергоносіїв (аварії, пошкодження, несанкціоноване використання), а також проводити порівняння щодо енергоспоживання типових будівель.

На сьогоднішній день 223 місцеві органи влади (приблизно 15%) вже запровадили енергоменеджмент/енергомоніторинг. Впровадження енергетичного менеджменту дозволило досягти від 5% до 8% економії лише за рахунок щоденного контролю та енергоефективної поведінки в бюджетних установах та до 15% за рахунок налагодження енергоефективної експлуатації об’єктів. Система допомагає описати будівлі та зібрати дані про показники лічільників, надає візуальне представлення про поточний стан споживання. Використовуючи порівняльний аналіз та проектні параметри будівель, можна визначити ділянки, що потребують уваги. На базі цієї інформації визначається перелік ефективних заходів по оптимізації споживання ресурсів.

Протягом останніх років на 447 бюджетних об’єктах була проведена модернізація будівель за допомогою механізму ЕСКО. Проведені енергоефективні заходи: утеплення, модернізація систем опалення тощо. Ті об’єкти, які під час дії ЕСКО-контракту використовували енергоменеджмент, отримали в півтора рази більшу економію енергоресурсів. Це дало змогу скоротити строк дії енергосервісного договору та отримати економію в своє повне розпорядження. Але в тих будівлях, де при цьому не було запроваджене управління об’єктами енергосервісу, спостерігалось падіння рівня отримуваної економії після завершення ЕСКО-договору. Висновок простий: найвищий ефект дає комплексна модель “ЕСКО-Енергоменеджмент”, яка забезпечує максимально можливий рівень економії енергоресурсів та скорочує витрати на їх оплату.

Leave a Reply