Встановлення сонячних панелей вигідно поєднати з ЕСКО

Встановлення сонячних панелей вигідно поєднати з ЕСКО

Виконання енергозберігаючих заходів призводить до суттєвої економії не тільки енергоресурсів, а й коштів на оплату комунальних послуг.

Дуже вразливим є багатоповерховий житловий сектор у містах. Мешканці багатоповерхівок не мають змоги вирішувати глобальні проблеми енергозбереження самостійно, окремо взятою родиною в окремо взятій квартирі. Вже давно відомо, що локальні заходи не призводять до бажаного ефекту, а в окремих випадках можуть навіть нанести шкоду будівлі в цілому. Тому керівництво ОСББ зазвичай шукає засоби для комплексної термомодернізації будинку. Як технічні, так і фінансово-організаційні.

Останні п’ять років в Україні діє декілька програм підтримки енергоефективних заходів в житловому секторі. Це, насамперед, державна програма “теплих кредитів”, що надає можливість компенсувати до 40% коштів з державного бюджету. Далі – місцеві програми (обласні, районні, у Києві, наприклад, це муніципальна програма “70/30″), що додатково надають компенсацію вартості кредиту, сумарно до 70%, програма капремонтів тощо.

Ще один ефективний механізм – це енергосервіс. Залучення інвестицій від приватних інвесторів для виконання енергозберігаючих заходів з подальшим поверненням коштів виключно за рахунок отриманої економії. Поєднання енергосервісних контрактів з програмами “теплих кредитів”. Це вже реальність останніх років.

І ось іще один працюючий варіант, яким скористався один із столичних ОСББ: встановлення сонячних панелей на багатоповерхівці.

Київська міська адміністрація проводила попередній аналіз енергоефективності встановлення сонячних панелей на багатоповерхівках та дійшла висновку, що встановлення фотоелектричних панелей на них доцільне лише в тому випадку, коли виконуються і інші енергоефективні заходи. Тобто в будинку утеплений фасад, дах, трубопроводи, проводиться заміна вікон та дверей на енергоефективні, встановлюється автоматика погодного регулювання, виконується балансування внутрішньої системи теплопостачання. В таких багатоповерхівках сонячні панелі, за даними КМДА, окупляться за 10-14 років.

Всі ці приклади чітко визначають, що тільки комплексне проведення енергосервісних заходів, одночасне використання різних енергоефективних засобів та поєднання різних механізмів енергозбереження дають відчутний результат економії. В багатьох випадках він перевищує 50%. Ефект від поодиноких заходів однозначно менший, хоч теж досить вагомий.

Leave a Reply