Відновлювана енергетика в Україні виборює своє "місце під сонцем"

Відновлювана енергетика в Україні виборює своє “місце під сонцем”

На українських політичному та економічному фронтах продовжується запекла, але поки що не результативна для країни, боротьба між різними енергетичними галузями.

“Захисники” атомної енергетики маніпулюють інформацією про несправедливе вимкнення блоків АЕС у період кризи. “Захисники” вугільної галузі протестують проти заниженого тарифу на атомну енергію. Апофеозом цих “відносин” є думка-попередження про “загрозу (ЗАГРОЗУ!) енергетичної безпеки країни через неконтрольоване зростання виробників “зеленої” енергетики”. Нарешті знайдено “козла відпущення” (чи то “цапа-відбивайла”).

Українська громадськість відреагувала на ці “розбірки” та висловила свою позицію щодо причин проблем в енергетиці та недопущення кризи в енергетичній галузі країни. Коаліція “Енергетичний перехід”, до якої входять 350.org-Україна, Екодія, Ekoltava, Екоклуб, Хмельницький енергетичний кластер, Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку, висловила свою позицію з приводу обмеження роботи АЕС і розвитку відновлюваної енергетики.

Коаліцією були названі основні проблеми української енергетичної системи:

  • занижений тариф на атомну електроенергію;
  • малі можливості гнучкості – наслідок не приєднання до мережі ЄС та не запровадження розумних мереж;
  • відсутність впровадження необхідних заходів для послідовної та цілісної реформи сектору електроенергетики після прийняття нового закону про ринок електроенергії.

Також коаліцією були висловлені рекомендації для усунення названих вище проблем:

  • встановити справедливий тариф на атомну енергетику з урахуванням всіх витрат атомної енергетики, в т.ч. на зняття АЕС з експлуатації;
  • зупиняти в першу чергу старі негнучкі вугільні станції;
  • досягти компромісу з власниками СЕС та ВЕС, а також розблокувати процеси технічного розвитку та діджиталізації в галузі електроенергетики;
  • взяти питання розвитку відновлюваної енергетики під особливий контроль з включенням у процес бізнесу, громадськості та провідних експертів у цій галузі.

Україна має продовжувати нарощувати темпи введення потужностей ВДЕ для забезпечення внутрішніх цілей країни та виконання міжнародних домовленостей у відновлювальній енергетиці. Логіка та благородство мають перемогти боротьбу за вигоду теперішньої хвилини.

Leave a Reply