Можливості використання дигестату біогазових установок як добрив

Можливості використання дигестату біогазових установок як добрив

На сьогоднішній день важливою темою для українського суспільства стала екологізація економіки. Біоенергетика займає своє почесне місце в переліку тих секторів економіки, які направлені на повне використання органічної сировини, збереження та покращення екології країни.

Міжнародні організації долучаються до вирішення багатьох проблем задля покращення екологічної ситуації. Так Європейський Банк Реконструкції та Розвитку за підтримки Глобального Екологічного Фонду запроваджує нову програму: “Сталі інновації у ланцюжку створення вартості в біоенергетиці” на загальну суму майже 56 млн. доларів. В межах виконання цієї програми 27 травня 2020 відбувся онлайн-семінар “Можливості використання дигестату біогазових установок як добрив”, в якому прийняли участь понад 180 фахівців сфери біоенергетики, серед яких представники агрокомпаній, асоціацій, законодавчої та виконавчої влади, громадських організацій, бізнесу в енергетиці та науковці.

Заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Ірина Ставчук висловила загальну думку стосовно важливості розвитку біогазових технологій.

На сьогодні потенціал біоенергетики реалізований всього на 5%. Саме на подолання регуляторних, технічних, фінансових та інформаційних бар’єрів і націлена ця програма. Про особливості участі у ній розповів менеджер Програми ЄБРР Кирило Томляк.

Ключовою темою для обговорення стало покращення якості ґрунтів, які за роки захоплення мінеральними добривами на певний відсоток втратили свою родючість. Побічним продуктом роботи біогазових установок є дигестат, тобто рідкі та тверді відходи, які утворюються при синтезі біогазу з побічної продукції харчової промисловості. Проста логіка підказує, що необхідно поєднати ці дві ланки. При цьому вирішуються дві проблеми: бізнес матиме можливість отримувати додатковий прибуток від професійної утилізації відходів, а земля отримає органічне добриво, яке підвищує врожайність екологічно чистим та безпечним для людини способом.

Технічні та економічні аспекти цієї роботи, а також результати проведених досліджень, учасникам семінару розкрив експерт UABIO Петро Кучерук. В свою чергу Голова Правління UABIO Георгій Гелетуха роз’яснив нормативно-правові аспекти та можливості для комерціалізації дигестату в Україні. Дигестат може ефективно використовуватися за умови встановлення державних норм та вимог щодо виробництва, торгівлі, застосування та рекламування органічних добрив загалом, і дигестату зокрема.

Олександр Домбровський, Президент МХП Еко Енерджи, розповів про досвід використання дигестату з біогазових установок як добрив та окреслив плани МХП — одного із лідерів галузі біоенергетики. Він навів приклад так званої “циркулярної економіки”, в якій реалізовується замкнутий цикл “Земля – сільське господарство – готова продукція – відходи – біогаз – дигестат – органічне добриво – земля”.

Проведений семінар – крок перш за все до навчання з інновацій в агробізнесі та біоенергетиці. Кінцевим результатом такого господарського підходу є робочі місця, податкові надходження, продовольча та екологічна безпека, відновлення родючості ґрунтів та енергетична незалежність країни. Є за що боротися і над чим попрацювати.

Leave a Reply