Ситуація з Меморандумом між Урядом та інвесторами ВДЕ досі чекає збалансованого вирішення

Ситуація з Меморандумом між Урядом та інвесторами ВДЕ досі чекає збалансованого вирішення

Восьмимісячні перемовини між Урядом та інвесторами ВДЕ поки що не призвели до вирішення проблеми з оплатою електроенергії, виробленої за допомогою проєктів на відновлюваних джерелах енергії.

Більш того, для сектора біоенергетики ситуація тільки погіршилась. В 2019 році виплати по “зеленому” тарифу для станцій на біомасі та біогазі склали лише 7% від загальної суми виплат. Протягом останніх трьох місяців рівень оплати ДП “Гарантований покупець” виробникам електричної енергії з біомаси та біогазу за відпущену електроенергію становив в середньому близько 5% на місяць.

При такому рівні оплати галузь не може постачати сировину для діючих проєктів. Ще гірше з введенням нових потужностей. Сумарна потужність біомасових і біогазових електростанцій майже в сім разів менша від запланованої в Національному плану дій з відновлюваної енергетики.

Українська біоенергетична асоціація не могла не зреагувати на таке положення справ. В кінці травня UABIO звернулась з листом № 486 до Уряду щодо заборгованості ДП “Гарантований покупець” перед виробниками електричної енергії з біомаси та біогазу, відпущеної за “зеленим” тарифом. 02 червня відбулись позачергові збори членів асоціації, на яких були запропоновані кроки виходу з кризової ситуації. Висловлена пропозиція включити до складу робочої групи з підготовки Меморандуму між українською владою та виробниками ВДЕ щодо реструктуризації “зелених” тарифів члена правління члена UABIO Сергія Савчука.

UABIO підтвердила свою думку переліком важливих переваг, порівняно з іншими об’єктами ВДЕ:

  1. Стабільне і прогнозоване джерело виробництва електричної енергії, що не потребує резервування в мережі і не залежить від часу доби, пори року та кліматичних умов.
  2. Високий рівень зайнятості працівників на одиницю встановленої потужності.
  3. Використання місцевої сировини, що забезпечує податками місцеві і Державний бюджети, а також забезпечує робочі місця суміжних галузей (лісове господарство, аграрний сектор, транспорт).
  4. Стабільна робота біоенергетичних об’єктів, що дозволяє вчасно розраховуватися з кредиторами та підтримувати роботу банківського сектору.

Залишається надія, що спільна робота Уряду та інвесторів усіх видів ВДЕ якнайскоріше завершиться прийняттям збалансованого, компромісного рішення. І це рішення повинно виконати головну роль: не дати країні звернути зі шляху екологізації економіки та не знищити її інвестиційну привабливість.

Leave a Reply