Щецин. Польський підхід до термомодернізації будівель

Szczecin. Polish approach to energy efficient modernization of buildings

Щецин. Польський підхід до термомодернізації будівельSzczecin. Polish approach to energy efficient modernization of buildings

Польське місто Щецин демонструє найбільш ефективний підхід до енергоефективної модернізації житлового сектору. Застосована у Щецині схема може бути прикладом і дороговказом для українських громадян.

Щецин – історичне місто з сучасним підходом

Це найбільший морський порт на північно-заході країни, населення – понад 410 тисяч осіб, 7-ме за величиною місто Польщі, столиця Західно-Поморського воєводства.

Історично Щецін відомий як могутня фортеця померанских слов’ян у XII столітті. Потім понад 500 років місто було столицею герцогства Померанія. У XVII-XX ст. Щецин перебував у складі Пруссії, служив основним морським портом для Берліна. У Щецині народилася Катерина II. Після 1945 року за рішенням Потсдамської конференції місто перейшло до складу Польщі.

Зараз, разом з сусіднім Свіноуйсьце, це найбільший порт країни на Балтійському морі, центр промисловості, зокрема нафтохімічної і машинобудівної. Розвинені суднобудування, хімічна і целюлозно-паперова промисловість.

У польського Щецина репутація «зеленого» міста, тут багато рослинності, водних ресурсів і сприятливі кліматичні умови.

Цікаво подивитися на кліматичні показники міста:

Показник  січ лют бер кві тра чер лип сер вер жов лис гру Рік
Середній максимум, °C 2,3 3,6 7,9 13,0 18,8 21,2 23,3 23,2 18,3 13,0 6,7 3,6 12,9
Середній мінімум, °C −2,7 −2,2 0,2 3,1 7,6 11,0 13,1 12,6 9,4 5,6 1,7 −0,9 4,9
Норма опадів, мм 36 28 36 35 48 62 65 53 44 37 40 45 529

Джерело: World Weather

Хоча клімат в порівнянні з Україною досить м’який, значну частину (понад 70%) витрат на енергію в 90-ті роки минулого століття становили саме витрати на опалення. Адже більшість житлових метрів було побудовано в 1960-1970 рр., коли, як і в Україні, важливішою була швидкість введення житла в експлуатацію, а не його якість і енергоефективність.

Наведена інфографіка жваво ілюструє підходи, законодавчі інструменти, а також хронологію заходів щодо підвищення енергоефективності будинків в польському Щецині.

З ростом цін на енергоносії значно збільшуються і витрати на утримання житлових будинків. Домогосподарства в Польщі споживають близько третини енергії, значна частка якої йде на обігрів. Схема може бути прикладом і керівництвом до дії для українських громадян.

За даними аналітиків інформаційної кампанії «Сильніше разом!», протягом 1999-2010 рр. у Польщі профінансовано близько 20 тисяч проектів на загальну суму понад 1,6 млрд. євро. З цієї суми понад 300 млн. євро – державне фінансування.

Що робити в Україні?

Першочерговим кроком до енергетичної модернізації в Польщі було підвищення цін. Це не тільки знизило навантаження на державний бюджет, а й стимулювало жителів багатоквартирних будинків задуматися щодо модернізації житла. Український уряд теж піднімає ціни на енергоносії, тож багато споживачів вже серйозно задумалися над шляхами реальної економії у власній оселі.

Однак польський досвід свідчить, що самостійна модернізація своїх будинків жителями часто буває неефективна з кількох причин.

Важливо пам’ятати, що у населення часто немає відповідних фінансових ресурсів для якісної санації житла, а через обмежене фінансування заходи щодо модернізації нерідко виробляються без комплексного підходу і непрофесійно.

Але є вихід: основними джерелами можливого фінансування програм модернізації житлових будинків можуть стати кошти міжнародних агентств.

Також це можуть бути кошти, зекономлені в держбюджеті в результаті скасування субсидій для необґрунтовано широкого кола споживачів енергії. За свідченням фахівців, у Польщі, Чехії, Німеччині діє такий принцип фінансування програм: чим більше відсоток зекономленої енергії, тим вищою у фінансуванні заходів з утеплення житла є частка грантового компонента.

Лариса Білозьорова (використані матеріали Вікіпедії, gazeta.zn.ua, інфографіка групи «Розумне енергоспоживання»). Джерело: GreenEnergyEfficiency

Leave a Reply