Головні події в українській енергетиці за 23-29 травня 2016

Main events in the Ukrainian energy sector on 23-29 May 2016

Головні події в українській енергетиці за 23-29 травня 2016

Україна розпочинає науково-технологічне співробітництво з Євроатомом – Президент підтримує розрахунок тарифу з прив’язкою до європейського індексу ціни вугілля API2Початок роботи Фонду енергоефективності прогнозують на весну 2017 – Міненерго закликає Францію допомогти з добудовою Хмельницької АЕСПосольство ЄС та українська громадськість закликають Верховну Раду прийняти закон про Нацрегулятор


Україна розпочинає науково-технологічне співробітництво з Євроатомом, повідомляє БізнесЦензорКабінет міністрів схвалив проект угоди з Європейським співтовариством з атомної енергії (Євроатом) про наукове і технологічне співробітництво. Про це заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ході засідання уряду.

Як пояснила представник проекту, міністр освіти і науки Лілія Гриневич, загальний внесок України за участь в програмі співробітництва у 2016-2018 роках складатиме близько 312 тис. євро. При цьому, за словами міністра, Україні надана знижка у розмірі 95% на весь період дії програми, а внесок за 2016 рік дозволили сплатити частинами протягом наступних двох років. Угода також може бути продовжена до 2020 року.

“Потенційне набуття нами статусу асоційованого члена (Євроатому) відкриває шлях для участі українських наукових установ у перспективних проектах ядерної енергетики, що сприятиме імплементації стандартів ядерної безпеки ЄС”, – зазначила міністр. Кабмін також уповноважив Гриневич на підписання угоди.


Президент підтримує розрахунок тарифу з прив’язкою до європейського індексу ціни вугілля API2. Глава держави вітає перехід до нової методики розрахунку оптово-роздрібної ціни, в якій ціна вугілля прив’язана до європейського індексу ціни вугілля (API2). Про це президент Петро Порошенко заявив в ході своєї прес-конференції, відповідаючи на питання журналістів, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Розрахунок ціни на вугілля в тарифі на електроенергію встановлює незалежний регулятор – Національна комісія регулювання ринку енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). “Я вітаю те, що він буде зроблений за формулою, а не в ручному режимі”, – сказав Порошенко.

Наприкінці квітня Нацкомісія (НКРЕКП) затвердила новий порядок формування прогнозованої оптової ринкової ціни на електроенергію, який передбачає визначення ціни вугілля за формулою “вартість в порту Роттердам (API2) плюс вартість доставки в Україну”. В результаті в травні оптова ціна зросла на 5%, а в цілому в 2016 році очікується її зростання на приблизно 13,6%.

Низка експертів розкритикувала нову формулу ціни на вугілля, особливо транспортну складову в ній, вказуючи на низьку якість українського вугілля, профіцитність внутрішнього ринку і близькість профіцитних польського і російського вугільних ринків. У той же час глава НКРЕКП Дмитро Вовк зазначає, що дана прив’язка до API2 є тимчасовим рішенням, тоді як кінцева мета – повноцінний запуск ринку електроенергії.


Початок роботи Фонду енергоефективності прогнозують на весну 2017. Мінрегіонбуд планує запустити фонд в роботу після закінчення опалювального сезону 2016/17, повідомляє прес-служба Міністерства з посиланням на віце-прем’єр-міністра, голову Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка.

“До цього часу має бути прийнято відповідну постанову Кабінету міністрів про створення Фонду, Закон “Про Фонд енергоефективності”, підписано Міжнародну угоду й передбачено видатки в Законі “Про Держбюджет-2017″ та інших нормативних актах”, – цитує Зубка прес-служба.

Міністр прогнозує суттєву економію за результатами роботи фонду. “Це, зокрема, економія споживання та імпорту газу щорічно на 1,5 млрд куб. м (300 млн дол.), економія держбюджету на фінансування субсидій до 5 млрд грн щорічно”, – сказав Зубко.

Метою Фонду енергоефективності є забезпечення стабільного фінансування проектів із термомодернізації будинків. Діяльність фонду дозволить подолати величезну проблему, пов’язану зі вкрай неефективною системою постачання, обліку та витрачання газу для опалення будівель. Раніше Зубко зазначав, що половина обсягу споживаного природного газу в житловому секторі (17 млрд куб. м) споживається неефективно через відсутність заходів із модернізації старих індивідуальних і багатоквартирних будинків.


Міненерго закликає Францію допомогти з добудовою Хмельницької АЕС. Про це йдеться в повідомленні прес-служби відомства за результатами зустрічі міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика з послом Франції в Україні Ізабель Дюмон.

“Ми б хотіли, щоб Франція розглянула можливість участі, можливості технічної допомоги в реалізації цього проекту(добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС). Досвід Франції в атомній енергетиці для нас важливий, ми готові скористатися ним і будемо прислухатися до порад французьких фахівців “, – сказав Насалик.

Французька сторона, в свою чергу, запропонувала підготувати і надати інвестиційні проекти, які можуть бути запропоновані французьким інвесторам вже в червні цього року. Сторони домовилися про подальшу інформування про можливості взаємовигідного співробітництва двох країн в енергетичній галузі з метою підвищення інтересу інвестувати в енергетичну галузь України.


Посольство ЄС та українська громадськість закликають Верховну Раду прийняти закон про Національний регулятор. Посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський просить Верховну ради невідкладно ухвалити законопроект про Національну комісію  в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) із нормами, що відповідають європейському законодавству. Про це йдеться в листі Томбінського на адресу голови Верховної ради Андрія Парубія, передає Європейська правда.

Посол наголошує, що законопроект у нинішній редакції “відповідає міжнародним зобов’язанням України в рамках Енергетичного співтовариства”. Томбінський також привітав ідею про призначення міжнародних спостерігачів у комісію з відбору членів НКРЕКП, зазначивши, що такий крок “суттєво послабить занепокоєння” щодо чесності процедури.

Україна взяла зобов’язання щодо реформування регулятора, коли приєднувалася до Європейського Енергетичного співтовариства. Законопроект № 2966-д пройшов перше читання. Тоді за його прийняття проголосувало 285 депутатів.

Аналітичний центр DiXi Group, Реанімаційний пакет реформ та “Сильніші разом” підготували звернення до парламентарів щодо необхідності якнайскорішого прийняття закону про Національний регулятор. Скачати текст заяви можна за посиланням.

“Питання важливе не тільки тому, що це наші міжнародні зобов’язання та від ухвалення закону залежить надання чергового траншу в 600 млн. євро від ЄС”, – наголошують представники громадського суспільства. За словами авторів звернення, ефективний й незалежний регулятор сприятиме викоріненню корупції і політичних спекуляцій на темах тарифів, а також розвитку вітчизняної енергетичної  галузі.

Leave a Reply