ЕСКО – нові європейські технології вже в Україні

Як заощадити на енергоресурсах, нічого не витрачаючи?

ЕСКО – нові європейські технології вже в Україні. Як заощадити на енергоресурсах, нічого не витрачаючи?

Джерело: Вісник ОСББ №3, 2017

Сьогодні тема нашої розмови – енергосервісні контракти (ЕСКО) та енергосервісні компанії (ЕСКО-компанії). Наш співрозмовник – Олексій Корчміт – консультант з питань ЕСКО при комунальному підприємстві «Група впровадження проектів» Київської міської державної адміністрації.

Кор. «Вісника ОСББ»: Що таке ЕСКО?

О. К.: ЕСКО, або енергосервісні контракти, – це механізм, що дає змогу ОСББ як споживачу ресурсів значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енергообладнання без значних або взагалі без будьяких інвестицій зі свого боку. Фінансування бере на себе найнята енергосервісна компанія, що укладає зі споживачем відповідний контракт. Зазвичай модернізація виконується «під ключ». А свої проінвестовані кошти енергосервісна компанія повертає впродовж певного періоду експлуатації будинку згідно з довгостроковим контрактом винятково завдяки економії, що виникає в ОСББ при оплаті за енергоресурси після реалізації заходів.

Наприклад, мешканці багатоквартирного будинку вирішили поставити індивідуальний тепловий пункт або зробити комплексну термомодернізацію будинку (зокрема, утеплити стіни, засклити під’їзди, модернізувати освітлення тощо). Тепер голова ОСББ домовляється та укладає контракт із профільною ЕСКО-компанією, що закуповує необхідне обладнання та проводить усі роботи. Після виконання робіт мешканці будинку сплачують за теплову енергію (електроенергію), як і раніше – за тарифом, але при цьому отримують комфорт у помешканнях, поліпшують естетичний вигляд будинку. Енергосервісна компанія впродовж кількох років повертає свої інвестиції у вигляді грошової різниці за рахунок економії спожитих будинком ресурсів. Після закінчення контракту все обладнання, встановлене ЕСКО-компанією, залишається у власності ОСББ/ЖБК, а кошти за економію ресурсів, у цьому разі – спожитого тепла, тепер уже залишаються у кишенях домовласників.

Зважаючи на те, що мешканці багатоквартирних будинків зазвичай не люблять довго чекати на економію, ЕСКО-компанії можуть надавати певні знижки на виплати мешканцям одразу, а не чекати, доки все окупиться. Щоправда, це залежить від того, які умови будуть закладені в угоду між ОСББ та ЕСКО-компанією.

ДОВІДКА ПРО ЕКСПЕРТА: три вищі освіти: інженер, економіст, державне управління. Кандидат наук з державного управління. Захищався з теми збалансованого розвитку сфери комунальних послуг. 15 років – у сфері теплоенергетики, житлово-комунального господарства, інвестицій, соціальної, тарифної політики, енергоефективності та енергозбереження. Остання посада – перший заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. У 2014 році разом з головою Держагентства Сергієм Савчуком і новою командою Держенергоефективності впровадили державну програму «теплих» кредитів, в 2016 році – розробив аналогічну програму для Києва. Співрозробник національного законодавства з ЕСКО.

ДОВІДКА ПРО ЕКСПЕРТА: три вищі освіти: інженер, економіст, державне управління. Кандидат наук з державного управління. Захищався з теми збалансованого розвитку сфери комунальних послуг. 15 років – у сфері теплоенергетики, житлово-комунального господарства, інвестицій, соціальної, тарифної політики, енергоефективності та енергозбереження. Остання посада – перший заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. У 2014 році разом з головою Держагентства Сергієм Савчуком і новою командою Держенергоефективності впровадили державну програму «теплих» кредитів, в 2016 році – розробив аналогічну програму для Києва. Співрозробник національного законодавства з ЕСКО.

Кор. «Вісника ОСББ»: Яка схема роботи ЕСКО-компанії?

О. К.: Загальна схема роботи ЕСКО-компанії досить проста. Досягнувши домовленостей із власником будівлі або комплексу будівель (у нашому випадку з ОСББ), вони розробляють план заходів, необхідних для зменшення енергоспоживання. Це може стосуватися стратегії закупівлі і використання енергоносія або зміни виду енергоносія, або певної перебудови систем опалення, або технологічних інновацій, таких як автоматичне вимкнення світла у порожньому приміщенні. Як правило, формується і пропонується комплекс заходів у різних сферах. Звичайно, для розробки такого плану фахівцям ЕСКО-компанії необхідно всебічне дослідження технічної і фінансової сторони системи опалення в ОСББ, освітлення та водопостачання, щоб зафіксувати відповідний базовий рівень споживання ресурсів та витрат. І вже, спираючись на цей базовий рівень та на дослідження, клієнтові надають пропозицію з прогнозом потенційної економії коштів. Потім в угоді фіксується базовий рівень та частина зекономлених коштів, яку отримає ЕСКО-компанія, а також визначається, як швидко окупляться кошти, вкладені ЕСКО-компанією в обладнання і виконання робіт у будинку. Сума може бути фіксованою або у вигляді процентів, строки – коливатися в межах декількох років.

ЕСКО, або енергосервісні контракти, – це механізм, що дає змогу ОСББ як споживачу значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енергообладнаннябез значниз або взагалі без будь-яких інвестицій зі свого боку.

Крім того, важливим є той факт, що енергосервісні компанії також здійснюють сервісне обслуговування оновленої системи, надаючи клієнту дані про одержану економію енергії та коштів. Якщо економія виходить більшою чи меншою, ніж передбачалося проектом, то згідно з угодою можливі певні коригування. Обладнання для виконання робіт забезпечує ЕСКО-компанія, вона ж виступає генпідрядником робіт і разом із замовником контролює графік та якість їх виконання. Фінансування відбувається за рахунок коштів енергосервісної компанії або залучених нею фінансових ресурсів за рахунок кредитів банків чи інших фінансових інститутів.

Кор. «Вісника ОСББ»: Якими нормативними документами регулюється діяльність ЕСКО-компаній та укладання енергосервісних угод між такими компаніями та ОСББ?

О. К.: Законодавство України не регулює та не обмежує енергосервіс у житловому секторі. Мешканці мають необмежені можливості «торгуватися» з ЕСКО-компанією щодо строків договору, розмірів та регламенту оплати енергосервісу, етапів та умов упровадження капітальних заходів. Укладення енергосервісного договору не обмежено строком на 1 рік, як, наприклад, договір на управління будинком. Проте, всі норми законодавства щодо особливостей управління багатоквартирним будинком (Закон № 417), у частині вимог щодо 75 % голосів (площ) на зборах співвласників для укладання договорів – поширюється на енергосервісні договори.

Кор. «Вісника ОСББ»: З чого розпочинати та куди звертатися голові ОСББ/ЖБК, щоб модернізувати свій будинок за рахунок ЕСКО?

О. К.: Якщо керівництво ОСББ/ЖБК привабив механізм енергосервісу, треба перевірити, чи цікавий буде саме цей будинок для ЕСКО-компанії. Для цього потрібно заповнити «Опитувальник для енергосервісу». Форму опитувальника можна отримати в нас – Громадській спілці «Муніципальна Енергія» (Київ, вул. Михайлівська, 15, поверх 2, kyivesco.com.ua). Ми є офіційним виконавцем Проекту з енергосервісу в житловій сфері за сприяння німецького Проекту GIZ «Створення енергетичних агентств в Україні» (giz.de/Ukraine-ua). Інформація з опитувальника дасть змогу попередньо порахувати окупність ЕСКО-контракту. Якщо результати прийнятні, у будинок виїжджає інженер – для технічного огляду. Потім ЕСКО-компанія приймає остаточне рішення щодо зацікавленості будинком і звертається до правління ОСББ/ЖБК. Далі – стандартні процедури: рішення правління щодо проведення енергоаудиту, проведення енергоаудиту, розробка енергосервісного договору. Представлення ЕСКО-договору на зборах для ухвалення співвласниками – найскладніший етап. Потрібно просто і прозоро довести вигоди та ризики договору для всіх сторін. Тут є багато нюансів, наприклад, як рахувати щомісячні сплати для субсидіантів та пільговиків, за який період рахувати базовий рівень, як ураховувати зміни клімату на результати економії, які фінансові стимули запровадити для власників утеплених квартир, які зробили це власним коштом раніше, тощо. Це все предмет попереднього обговорення та компромісів.

Сьогодні мені відомо лише про декілька компаній, що готові ризикнути та довгостроково проінвестувати в енергосервіс житла столиці. І ці ЕСКО-компанії вже позитивно зарекомендували себе в енергосервісі бюджетних закладів (шкіл, дитячих садків) Києва. Підтримка німецького Проекту GIZ є стратегічною, адже європейські консультанти допомагатимуть майже на всіх етапах: при енергоаудиті та виборі оптимального набору енергоефективних заходів, при розробці договору та системи верифікації економії. Підтримка Німеччини є дуже цінною, оскільки це – найбільш просунута країна ЄС щодо реалізації ЕСКО-контрактів.

Кор. «Вісника ОСББ»: Які приклади практичної реалізації ЕСКО Ви можете навести?

О. К.: У Києві вже визначено перші три будинки, в яких у 2017 році проведуть енергоаудит для подальшого впровадження заходів з енергозбереження на умовах енергосервісного контракту. Столиця є лідером такого підходу і в закладах бюджетної сфери. Із 19 контрактів, укладених на сьогодні в Україні, 15 – у Києві. Цього річ проводитимуть енергоаудит перед укладенням ЕСКО в ОСББ «Весна», ЖБК «Політехнік» і ЖБК «Першотравневий». Нині триває робота з пошуку ще двох будинків для проведення енергоаудитів, є і «лава запасних» із ОСББ/ЖБК, які виявили активну зацікавленість, але поки що економічні показники окупності ЕСКО-договорів на їхніх будинках мають невисоку привабливість.

В Україні класичних прикладів уже реалізованих ЕСКО в багатоквартирних будинках ще немає, хоча у Ніжині та Луцьку є певні успіхи. Користь від укладення ЕСКО беззаперечна – в рази знижується споживання енергоресурсів, мешканці істотно економлять гроші, значно зростає комфортність проживання у таких будинках, а крім того, встановлюється стовідсоткова фінансова дисципліна щодо оплати енергосервісу.

Leave a Reply