Вуличне освітлення

Багато років однією з головних проблем міст залишається погане вуличне освітлення. Воно не тільки псує імідж міста, але й стає джерелом безлічі проблем. Нестача освітлення міських вулиць сприяє зростанню злочинності і призводить до збільшення числа ДТП.

Життя в темряві

Від 70 до 90% отриманої інформації людина сприймає візуально. Відповідно, ступінь освітлення вулиць впливає на якість отриманої інформації та успішність діяльності мешканців міста. Слід зауважити, що енергоефективна система освітлення повинна бути не лише на вулицях міста, але і в житлових будинках, бюджетних установах, в тому числі на підприємствах. Нестача грошей – головна причина браку світла на вулицях. Велика частина освітлювальної техніки в містах – це світильники ще радянського виробництва, в яких використовуються освітлювальні лампи потужністю 250-400 ватів. А в світильниках нового типу можна застосовувати освітлювальні лампи потужністю 150 ват, що дають більше світла. Тільки за рахунок зміни старих світильників на нові, можна заощадити значний обсяг електроенергії.

На жаль, через недостатнє фінансування муніципальні органи влади не можуть купити нові світильники. Замість цього вони змушені замінювати частини старих світильників, які зношуються з року в рік.

А ще через мізерне фінансування економлять і на послугах постачальників електроенергії.

Що ж робити?

Експерти рекомендують вкладати гроші не в латання старих дірок, а в оновлення системи освітлення відповідно до стандартів Європейського Союзу. За їхніми розрахунками, допомогти вирішенню проблеми може і більш активне використання джерел часткового освітлення – таких як світло від рекламних щитів, вітрин торгових центрів та офісів. Також експерти рекомендують використовувати в ліхтарях світлодіодні лампи (LED-лампи) замість лампочок розжарювання. Коштують вони дорожче, але світять яскравіше і енергії споживають значно менше.

Наприклад, в одному з кварталів українського міста було реалізовано проект, суть якого полягала в тому, що всі лампи вуличного освітлення замінили на економічні. Але коли стали аналізувати споживання до і після впровадження енергоефективних технологій, то виявили, що витрати не скоротилися. Витрати дійсно не скоротилися, але лише тому, що якщо раніше висвітлювалися тільки головні вулиці, то тепер квартал освітлений повністю.

Untitled-2

Експерт консультант в енергоефективності Володимир Бригілевич, надає своє бачення по енергоефективності світлофорів і вуличних ліхтарів в містах України.

Світлофори і вуличні ліхтарі зі світловипромінюючих діодів (СВД)

Заміну світлофорів з галогенними лампами розжарювання більш ефективними і довговічними СВД забезпечує значне зниження споживання енергії світлофорами. Комплекти компактних СВД є на ринку, тому замінити лампи розжарювання світлофорів на СВД можна легко. Система СВД складається з декількох їх одиниць. Основні переваги таких світлофорів є наступними:

  1. Випромінюється світло є більш яскравим, ніж світло ламп розжарювання, що дозволяє його краще бачити в несприятливих умовах.
  2. Термін експлуатації СВД становить 100000 годин, тобто в 10 разів більше, ніж термін експлуатації ламп розжарювання, що дозволить знизити витрати на технічне обслуговування.
  3. Зниження споживання енергії становить значення більше 50% витрати енергії при використанні ламп розжарювання.

Енергоефективність вуличного освітлення являє собою значний потенціал забезпечення енергоефективності шляхом заміни старих ламп більш ефективними, такими як лампи низького тиску, високого тиску або СВД.

Заміна ламп є найбільш ефективним способом зниження енергоспоживання. Однак деякі удосконалення, такі як використання більш ефективної пуско-регулюючої арматури або відповідних методів управління, також є придатними для запобігання надмірного споживання електроенергії.

При виборі найбільш придатною технології в установочні або розрахункові параметри повинні включатися світлова ефективність, а також інші параметри, такі я: довговічність, регулювання або життєвий цикл.

Для ламп з дуговим розрядом, таких як люмінесцентні джерела або джерела з високоінтенсивним розрядом, потрібно пристрій, що забезпечує відповідну напругу для створення дуги і регулювання електричного струму після її появи. Пускорегулюючі пристрої також компенсують зміну напруги в джерелі.

18 Додаткова інформація доступна на сайтах www.eu-greenligh