Теплова та електрична енергія

Мережі централізованого теплопостачання та холодопостачання (ЦТХ) дають гарну можливість для розвитку ТЕС.

Основна ідея, на якій засновано сучасне централізоване теплопостачання, полягає в повторному використанні тих надлишків теплової енергії, які в іншому випадку були б втрачені; ці надлишки з’являються при виробництві електроенергії, використанні палива та біопалива, і різних виробничих процесів. ЦТХ з ТЕС можуть забезпечувати подвійну вигоду, яка полягає в зниженні витрат і наданні впливу на виробництво електроенергії та тепла. Такі установки є за своєю природою енергоефективними, і вони виробляють енергію там, де вона потрібна. Переваги включають:

  • Значне підвищення ефективності використання димових газів;
  • Зниження викидів CO2 та інших забруднюючих речовин;
  • Зниження витрат для споживачів енергії;
  • Зменшення потреби в мережах передачі і розподілу;
  • Переважне використання місцевих енергоресурсів (зокрема, завдяки використанню відходів, біомаси, геотермальних ресурсів в системах ЦТХ), що забезпечують перехід на низькі викиди вуглецю в майбутньому.

Завдяки підвищенню ефективності енергопостачання та використання тепла, що відходить і поновлюваних енергетичних ресурсів з низьким вмістом вуглецю, ТЕС, особливо, разом з системами централізованого теплопостачання та холодопостачання (ЦТХ), є важливою частиною стратегії зниження викидів в атмосферу парникових газів.

Удосконалення технологічних розробок призвело до появи малих ТЕС з меншою вартістю, зниженими викидами і великими можливостями адаптації. В результаті, системи ТЕС все частіше використовуються для малих установок в промисловому секторі, і вони все частіше інтегруються в системи ЦТХ.

У більшості випадків, рішення про встановлення ТЕС як частини системи ЦТХ залежить від тих же самих факторів, що і для промислових установок, включаючи: період і характер теплового навантаження, наявність палива та можливості економного використання електроенергії. Однак щільність населення також є важливим чинником, оскільки для систем ЦТХ потрібен великий одночасний попит на обігрів приміщень / кондиціонування повітря. Це є важливим через необхідність скорочення відстані транспортування теплової енергії і високої вартості установки систем розподілу тепла. У країнах з найбільшою кількістю градусо-днів опалювального сезону є тенденція до більш широкого застосування централізованого теплопостачання. Крім того, через високі капітальних витрат на ці системи, для ЦТХ при наданні послуг потрібно більш високий рівень участі місцевих органів влади. В результаті, системи ЦТХ можуть перебувати у спільній власності, але фінансуватися державними та (або) муніципальними органами влади.

До централізованого холодопостачанню постійно збільшується інтерес, як альтернативного варіанту звичайних систем кондиціонування повітря, що працюють від електроенергії чи газу. Завдяки використанню ресурсів, які в іншому випадку не використовувалися б зовсім або їх використання було б пов’язане з труднощами, системи централізованого холодопостачання забезпечують ефективність в 5-10 разів перевищує ефективність традиційного обладнання, що працює від електроенергії. Вони можуть сприяти запобіганню пікових електричних навантажень під час холодного сезону, забезпечуючи економію засобів і переваги надійності.