Вода

Згідно досліджень Національного інституту стратегічних досліджень України, технічно досяжний енергетичний потенціал по Україні гідро-енергетики(включаючи малі та великі ГЕС) в перерахунку на умовне паливо складає в сумі 10 млн. т у.п. В той час, як весь технічно досяжний енергетичний потенціал по Україні відновлювальних джерел енергії в перерахунку на умовне паливо складає 93 млн. т у.п., що може забезпечити 46% потреб споживання енергії.

Світ активно переорієнтовується на “зелені” види енергії, і це підтверджують цифри. У 2013 році майже чверть світового споживання енергії – 22,1% – було задоволено з відновлюваних джерел: 16,4% дали ГЕС.

Енергія води, як і енергія вітру, використовується людьми здавна як джерело механічної енергії, а починаючи з ХХ ст. і як джерело електроенергії. У світі побудована велика кількість гідроелектростанцій, які виробляють до 5% від загальної електроенергії, причому в деяких країнах частка електрики, виробленої на гідроелектростанціях, значно вища. В Україні, на Дніпрі, побудовано каскад з 6 гідроелектростанцій.

Гідроеле́ктрика — електрика, отримана за допомогою води. При звичайній гідроелектричній схемі вода накопичується в резервуарі, що часто створюється перегородженням ріки дамбою. Вода з резервуару подається на турбіни, з’єднані з електричним генератором. У насосних електростанціях вода, що проходить через турбіни, подається туди по циклу знову. У приливних електростанціях використовується енергія води, що піднімається й опускається в результаті припливів. Одна п’ята частина електроенергії, що виробляється у світі — гідроелектрична.

Гідроенергетика в Україні Побудова Дніпрогесу свого часу створила енергетичну базу для важкої промисловості, забезпечила умови для електрифікації сільського господарства, відкрило наскрізне судноплавство Дніпром. У 1959 р. споруджено Кременчуцьку ГЕС (потужністю 625 тис. кВт), у 1963 р. почала діяти ще одна гідроелектростанція — Дніпродзержинська (потужністю 325 тис. кВт). На початку XXI ст. в енергетичному комплексі України гідроелектростанції посідають третє місце після теплових та атомних. Сумарна встановлена потужність ГЕС України нині становить 8% від загальної потужності об’єднаної енергетичної системи країни.

Потенціал потужності ГЕС на сьогодні використовується не більше 50%. Основний використовуваний потенціал зосереджений на ГЕС Дніпровського каскаду, але вони мають недоліки: швидке зношення обладнання, пошкодження споруд напірного фонтана, замулення водосховищ, недостатнє використання засобів автоматики та контролю. Подальший розвиток гідроенергетики потребує реконструкції і технічного вдосконалення гідровузлів. Заміну фізично застарілого обладнання слід здійснювати на сучасному рівні (з використанням засобів автоматизації та комп’ютеризації).